Rdesno ptačí

Rdesno ptačí

Latinský název: Polygonum aviculare

ženské problémy, menstruace, zánětlivá onemocnění, močové cesty

Původ

Rdesno ptačí je rozšířené po celém světě, ale nachází se zejména v mírném podnebném pásmu. Roste v souvislých kobercových porostech na neobdělávaných půdách, podél silnic a polí, při plotech, starých zdech i na rumištích, tedy roste podobně všude tam, jako plevel. Rdesno se již v minulosti používalo proti tuberkulóze a choleře.

Charakteristika

Rdesno má mnoho názvů, jako například truskavec, hrdzavec, chrustavec, štukavica, praskavec, podvornica, stavokrev, úporně, sporík, šťukovec, jazyk vrabčí, na šrouby plevel a další. Je to jednoletá bylina s vláknitým kořenem. Má 10 až 50 cm dlouhý článkovaný stonek se střídavými listy. Z pod listů vyrůstají ve svazcích drobné bílé nebo narůžovělé kvítky. Plody jsou trojhranné nažky.

Sbíraná část

Sbírá se kvetoucí nať, avšak pouze na čistých místech, aby bylinka nebyla zaprášená a znečištěná zeminou. Sběr se provádí ručně od června do září kdy nať obsahuje nejvíce kyseliny křemičité. Kromě toho obsahuje i třísloviny, slizy, silice a glykosid avikularin. Rdesno dobře očistíme a sušíme ve stínu na dobře větraném místě do 45 stupňů. Skladuje se v uzavřené nádobě ve stínu a suchu.

Účinky

Rdesno ptačí pomáhá ženám při gynekologických problémech. Zastavuje silné menstruační krvácení, tlumí menstruační bolesti, léčí gynekologické záněty a také odstraňuje nepříjemné výtoky.

Jelikož obsahuje třísloviny, má stahující a utišující účinek. Používá se proti žaludečním křečím, proti průjmům, vnějším a vnitřním krvácení. Vnitřně se používá jako močopudný prostředek, při onemocněních ledvin, proti vytváření močových a ledvinových kamenů, brání vzniku zánětu močových cest a močového měchýře.

Užívá se při zánětu průdušek nebo plic, proti kašli, podporuje vykašlávání, pomáhá uvolňovat hleny, rovněž uvolňuje horní cesty dýchací a snižuje horečku.

Rdesno ptačí celkově příznivě ovlivňuje látkovou přeměnu v těle. Zevně se používá při různých kožních chorobách, léčí špatně se hojící, mokvající či krvácející rány, vředy i zanícené modřiny.

V neposlední řadě se používá při revmatismu, působí proti zadržování vody v těle, artritidě a také pomáhá při dně.

Upozornění

Rdesno ptačí je neškodný, pokud jej užíváte v přiměřených dávkách.

Kontraindikace

Při užívání této bylinky nebyly dosud zjištěny žádné kontraindikace.