Pupalka dvouletá

Pupalka dvouletá

Latinský název: Oenothera biennis

premenstruační syndrom, impotence, menopauza, neplodnost, kožní problémy, cholesterol, vysoký krevní tlak, imunita, psychické zdraví, otok, bolesti kloubů, Alzheimerova choroba, metabolismus

Původ

Pupalka dvouletá je vzácná léčivá rostlina původně pocházející z oblasti dálného východu. Velmi významnou je však zejména v Severní Americe, kde je již stovky let považována za důležitou součást tradiční medicíny. Své významné postavení si však vybudovala také v Evropě a díky svému rozsáhlému léčivému účinku se stala oblíbenou a vyhledávanou téměř po celém světě.

Charakteristika

Pupalka je velmi specifickou rostlinou. Na rozdíl od jiných rostlin, které kvetou během dne, pupalka kvete pouze v noci. Její květy se po západu slunce rozvíjejí a nad ránem, při jeho západě, zase odkvétají a hynou. Její specifické květy kvetou žlutě a velmi příjemně voní.

Sbíraná část

Z léčivé pupalky dvouleté je pro dosažení žádoucích účinků potřebný její kořen. Kromě něj sbíráme i květy, které jsou také plné léčivých látek.

Účinky

Pupalka je velmi nápomocnou rostlinou v případě kožních problémů. Olej vyrobený z této rostliny dokáže zklidnit pokožku napadenou ekzémem či jinými kožními chorobami a zároveň zabraňuje jejich dalšímu prohlubování. Kromě toho snižuje riziko ucpávání pórů a následného zánětu, čímž chrání pokožku před nežádoucím akné.

Léčivé látky pupalky jsou považovány za poháněče organismu. Látky, které tato léčivá rostlina obsahuje, přispívají k lepší prokrvenosti organismu, čímž zajišťuje i zvýšený průtok krve do pohlavních orgánů. Právě proto se pupalka používá i jako prevence impotence.

Pro ženy je velmi užitečná před a během menstruace. Dokáže zklidnit psychiku a navodit pocit pohody, čímž zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu, a také období menopauzy. Během samotné menstruace pomáhá se zmírněním bolestí a křečí, jakož i s bolestmi hlavy a prsou, či při pocitech závratí. Zároveň posiluje dělohu a podporuje její správné fungování, čímž přispívá ke zjednodušení procesu otěhotnění.

Pupalka je pomocníkem i při léčbě Alzheimerovy choroby. Léčivé látky posilují přenos nervových impulsů v mozku, čímž ho pomáhají udržovat v neustálé činnosti. Množství paměťových výpadků se tím eliminuje, a průběh Alzheimerovy choroby se tak zpomaluje.

Pupalka je mimo jiné i zdrojem omega - 6 mastných kyselin, které jsou potřebné pro správnou výživu vlasové pokožky, ale i pro vysokou kvalitu vlasů a nehtů. Zásobuje je všemi důležitými živinami potřebnými pro lesk, krásu a zdraví, ale zároveň zabraňuje jejich lámání a přílišné námaze.

Účinek pupalky dvouleté se projeví i na nesprávně fungujícím metabolismu. Podporuje jeho správnou činnost, takže pomáhá nejen s ustálením pravidelné stolice, ale zároveň i k urychlení procesu spalování kalorií.

Pravidelné a dlouhodobé užívání této léčivé rostliny také pomáhá bojovat při problémech s cholesterolem. Pupalka totiž přispívá k přirozenému rozšiřování cév, a tím i ke zlepšení jejich průchodnosti a v konečném důsledku i ke snížení krevního tlaku.

Upozornění

Při dodržování doporučeného množství pupalky se obvykle nevyskytují žádné problémy. V případě vážnějších chorob a specifických diagnóz je však třeba její užívání konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Kontraindikace

Není dosud známo, že by užívání pupalky s jakýmkoli jiným lékem představovalo problém. Jakékoliv neobvyklé příznaky je však nezbytné konzultovat přímo s ošetřujícím lékařem.