Měsíček lékařský

Měsíček lékařský

Latinský název: Calendula officinalis

močové cesty, menstruace, srdce, rány, rakovina

Původ

Měsíček lékařský pochází z jižní Evropy a oblasti Blízkého východu. Běžně se nachází v našich zahradách a záhonech. Této rostlince se kdysi připisovala schopnost zabránit zlým silám vstoupit do domu. Staří Egypťané ho používali jako omlazující prostředek, hinduisté ho měli ve velké úctě a jeho květy dosud zdobí oltáře svých chrámů. Z Francie pochází legenda, že pokud panna vstoupí naboso do záhonu měsíčku, bude rozumět řeči ptáků. Významní evropští léčitelé touto bylinkou léčili hnisavé rány a vředy, a bylinkářka Marie Trebenová ji zařadila mezi pětatřicet Božích bylin.

Charakteristika

Měsíček je jednoletá bylina, která dorůstá do výšky až 80 cm. Má bohatě rozvětvený stonek s podlouhlými, střídavými, řídce zoubkovanými listy. Květy mají žlutou nebo oranžovou barvu, jsou ploché, na dotek lepkavé a chlupaté a odpoledne za začínají zavírat. Plodem je nažka se semeny srpovitého tvaru. Rostlince se daří na slunném místě nebo v polostínu, v propustné písčito-hlinité půdě, která je dobře zásobena živinami. Kvete od jara do podzimu.

Sbíraná část

Sbírají se květy od června do září za suchého slunečného dne, nejlépe kolem poledne, protože tehdy má největší sílu. Suší se ve stínu nebo ve tmě, v suchém větraném prostoru. Usušenou rostlinku skladujte ve tmě nebo šeru.

Účinky

Měsíček lékařský působí příznivě na správnou funkci jater, žlučníku a ledvin, podporuje činnost slinivky, odstraňuje záněty střev, uvolňuje křeče, zlepšuje trávení, eliminuje plynatost, zlepšuje činnost srdce, mírně snižuje krevní tlak, a také zklidňuje centrální nervovou soustavu. Má schopnost detoxikovat organismus, takže pročišťuje krev, působí protizánětlivě na celý organismus a léčí chronické infekce. Také se používá při žaludečních a střevních onemocněních, žaludečních křečích a vředech, dvanácterníkových vředech, krvi v moči a střevních parazitech.

Měsíček je skvělým pomocníkem na ženské problémy. Pomáhá při nepravidelné menstruaci, zmírňuje silnou a bolestivou menstruaci, odstraňuje gynekologické záněty, a také působí proti kvasinkám a plísním v pochvě. Pomáhá i při neplodnosti, předmenstruačním syndromu a tlumí i symptomy spojené s klimakteriem. Tinktura z měsíčku lékařského má výrazné protinádorové účinky, zejména na gynekologické ústrojí (dělohu), prsy, varlata a prostatu.

Rostlinka se také již mnoho let využívá pro její hojivé, baktericidní a regenerační účinky. Uzavírá a léčí otevřené rány, záněty kůže, urychluje regeneraci pokožky při popáleninách a omrzlinách, léčí akné, ekzémy, vředy, otoky, opruzeniny, proleženiny, pohmožděniny, výrony, pooperační rány, kvasinkové infekce i hemoroidy, odstraňuje bradavice a svrab, léčí opar i lupénku. Tinktura nebo čerstvá šťáva se užívá i na pihy, stařecké skvrny, mykózy nehtů, křečové žíly či rakovinu kůže. Také zmírňuje akutní dermatitidu a bolest, léčí bolavé klouby, poškozená vaziva či natažené šlachy a pomáhá při revmatických bolestech. V kosmetice se používá při péči o pleť, zejména o suchou a popraskanou kůži. Obklad z měsíčku se používá při zánětu spojivek a očních infekcích. Zmírňuje i projevy žloutenky.

Své využití má i při zánětu ústní dutiny, pomáhá při paradentóze, jako kloktadlo se používá při infekcích v ústech a na kašel. Pomáhá vykašlávat hleny a zmírňuje také horečky.

Měsíček dokonce patří mezi nejlepší preventivní a podpůrné léčebné složky rakoviny jater, žaludku, tlustého střeva a kůže.

Upozornění

Měsíček lékařský jako jednu z mála rostlin můžete užívat dlouhodobě a nejsou známy žádná omezení při jeho užívání. Stejně nejsou známy žádné nežádoucí vedlejší účinky, které by mohly ohrožovat lidí trpící různými onemocněními. Opatrnější by však měli být alergici.

Kontraindikace

Dosud není známa žádná nesnášenlivost měsíčku lékařského s látkami jiných léčiv. Stejně nebyly dosud zjištěny ani žádné vedlejší účinky vyplývající z užívání této léčivé rostliny s jinými léky.