Housenice čínská

Housenice čínská

Latinský název: Cordyceps sinensis

ledviny, dýchací a trávicí soustava, energie, stres, mozková činnost, sexuální aktivita, hormonální soustava, neplodnost

Původ

Housenice čínská je skutečným zázrakem přírody. Jejím původním prostředím jsou horské himálajské oblasti Číny, Tibetu, Bhútánu a Nepálu, odkud se v roce 1726 dostala i na území Evropy. Zde ji však dodnes nenajdeme jako volně žijící, protože jediné místo, které jí vyhovuje pro existenci, je Tibetská náhorní plošina. O jejích léčivých účincích se vědělo již ve starověku a ve velmi významné míře se využívají až dodnes. Tato houba je už století hlavní součástí čínské tradiční medicíny a v průběhu posledních let jí na popularitě přidalo hlavně to, že dokáže ve velké míře stimulovat výkony i profesionálních sportovců.

Charakteristika

Housenice čínská je jedním z poddruhů Houby žezlovky a patří mezi přírodní pozoruhodnosti, které mají na lidský organismus doslova zázračný vliv. Vyskytuje se jen ve vysoce položených horských loukách s vysokou nadmořskou výškou a už století je jednou z nejpodstatnějších součástí čínské tradiční medicíny. Jde o velmi zvláštní druh houby, který dokáže několik let parazitovat v larvě motýla, jehož nakonec usmrtí a z odumřelé kukly vyroste hnědo-černá, pár cm velká houba se zázračnými účinky pro lidský organismus.

Sbíraná část

Pro dosažení léčivých účinků housenice čínské je třeba sbírat celé tělo houby, kromě podhoubí.

Účinky

Velkou předností housenice čínské je hlavně velký energetický přínos, který povzbuzuje vitalitu, snižuje riziko nástupu rychlé únavy a díky složce ATP se podílí na dosahování kvalitnějších výsledků ve sportu a cvičení.

Housenice čínská rovněž pomáhá při problémech s dýcháním, a to hlavně tím, že zvyšuje kapacitu plic a aerobní vytrvalost organismu, čímž zajišťuje kvalitnější kondiční stav. Kromě toho snižuje pravděpodobnost vzniku chronické obstrukce plic či astmatu.

Díky účinkům housenice čínské dochází i ke zkvalitnění sexuální činnosti a aktivity pohlavních orgánů. Látky houby totiž působí na zvyšování hladiny pohlavních hormonů, díky čemuž dochází nejen ke zvýšení chuti na sex, ale také k aktivování sexuálních mozkových center. Stejně příznivě působí i na pohlavní orgány, při kterých dochází ke zlepšení výkonnosti, a tím i ke snižování problémů spojených s neplodností.

Zvýšení energičnosti organismu díky účinkům housenice čínské v konečném důsledku působí i na obranyschopnost a zkvalitnění imunitního systému. Tělo získává schopnost účinněji se bránit před různými škodlivými bakteriemi, viry a cizopasnými látkami, dokonce i záněty.

Léčivé účinky housenice čínské zajisté ocení i lidé trpící zvýšenou hladinou stresu. Přispívá k navození klidného stavu a zahání skličující myšlenky navozující pocity úzkosti. Pomáhá zvyšovat i kvalitu činnosti mozku a zpomaluje stárnutí a zánik mozkových buněk.

Upozornění

Při sklizni housenice čínské je třeba být nadmíru opatrní už jen proto, že se jedná o houbu. Při její záměně s některým jiným druhem houby mohou být následky její konzumace, v případě, že je jedovatá, velmi vážně.

Kontraindikace

Při užívání výtažků z housenice čínské nebyla dosud zaznamenána žádná nesnášenlivost s jinými léky a léčivy. Jakékoliv podezření je však třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.