Hluchavka bílá

Hluchavka bílá

Latinský název: Lamium album

menstruace, močové cesty, prostata

Původ

Hluchavky můžeme běžně najít v přírodě i na zahradách. Roste na rumištích, při okrajích silnic či v lesích a na skládkách. Je medonosnou rostlinou takže přitahuje hmyz a má velký význam i pro včelaře.

Charakteristika

Je to jednoletá nebo dvouletá bylinka s vlastním charakteristickým zápachem. Dorůstá výšky 20 až 50 cm. Listy se nacházejí v horní části rostliny, mají srdcový tvar, po okrajích vroubkované, jsou měkké a chlupaté. Rostlinka se svým vzhledem podobá kopřivě, avšak nepálí. Květy jsou dlouhé přibližně 1 cm a vyrůstají v úžlabích horních listů. Hluchavka kvete od května až do září bílými květy.

Sbíraná část

Z hluchavky se sbírají nejen květy, ale i listy a nať. Sbírají se za suchého a slunečného počasí. Od května do září se suší ve stínu na větrané půdě nebo při umělém teple do 40 stupňů. Usušené květy skladujte na tmavém suchém místě, aby se neznehodnotily. Čerstvé posbírané květiny či nať můžete přidat do salátů nebo na ozdobu polévek.

Účinky

Hluchavka obsahuje velké množství tříslovin, silice, antioxidanty, kyselé saponiny, cholin, flavonové glykosidy, vitamíny a minerální látky.

Bylinka působí příznivě na ženské zdraví. Výborně léčí menstruační potíže, tlumí silné krvácení, harmonizuje menstruační cyklus, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků, a také redukuje bělavý výtok, který trápí mnoho žen. Pro tyto její pozitivní účinky na ženský organismus se velmi často přidává do všech čajových směsí na ženské problémy.

Hluchavka u mužů příznivě ovlivňuje prostatu, usnadňuje močení, uvolňuje močové cesty a pomáhá i při jiných onemocněních močových cest. Prospívá také střevům a trávicí soustavě.

Je vynikající při kašli, uvolňuje hleny a usnadňuje vykašlávání, slouží jako kloktadlo a pomáhá s dýchacími potížemi. Čaj z této rostlinky má lahodnou chuť, příznivě ovlivňuje trávicí a dýchací orgány, a také pomáhá při nespavosti, zánětech žaludku a nadýmání. Díky obsahu slizu chrání sliznice a působí protizánětlivě.

Silný odvar z hluchavky se používá do sedacích koupelí při hemoroidech, lze použít zevně na omývání kožních ekzémů, na umytí spálenin a při dezinfekci ran.

Upozornění

Přestože nejsou známy nepříznivé účinky, kvůli obsahu saponinů se nedoporučuje užívat déle než 6 týdnů. Pak je třeba udělat pauzu alespoň na jeden měsíc a kúru případně opakovat.