Ženšen pravý

Ženšen pravý

Ženšen pravý

Latinský název: Panax ginseng

nervová soustava, imunita, metabolismus, impotence

Původ

Ženšen pravý se pro své účinky používá již více než 5000 let. Objevili ho v čínských horách, kde roste i dodnes. Je však náročný na přírodní podmínky, a tak se vyskytuje jen velmi vzácně. Díky svým blahodárným účinkům ho v minulosti mohli používat pouze panovníci. Do Evropy se ženšen dostal v 13. století díky cestám Marca Pola. Divoce roste v severovýchodní Číně a hluboko v lesích východního Ruska. Potřebuje stín a dostatečně vlhkou půdu. Jelikož jde o ohrožený druh, ve volné přírodě se nesbírá, ale pro léčebné účely se pěstuje po celém světě více než 13 typů ženšenu. Pěstování je náročné, vyžaduje speciální půdu a mikroklimatické podmínky.

Charakteristika

Je to vytrvalá vzpřímená bylina, která vyrůstá do výšky 30 až 60 cm. Podzemní část je mohutný dužnatý kořen nepravidelného tvaru s délkou 20 cm a tloušťce přibližně 3 cm, přičemž z něj vyrůstají rozvětvené mrkvovité kořeny. Ženšen se označuje také jako kořen života a považuje se za jeden z největších pokladů čínské medicíny. Svým tvarem kořen ženšenu připomíná postavu člověka, což evokuje symboliku k tělu. Ženšen má 3 až 5 dlanitě složených listů, které mají na spodní straně krátké chloupky. Květy jsou drobné, pětičetné a mají zelenobílou barvu. Plodem jsou zploštělé červené bobulky.

Sbíraná část

Sbírá se a suší kořen, buď na slunci nebo umělým teplem.

Účinky

Ženšen pravý má řadu pozitivních účinků a proto je jeho využití velmi široké. Napomáhá zachovat fyzickou i duševní výkonnost a dokáže zvýšit odolnost organismu. Posiluje činnost nervové soustavy, podporuje činnost mozku, zlepšuje pozornost a paměťové funkce. Slouží jako léčebný prostředek při onemocněních jako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Přispívá také k normální funkci imunitního systému a dokonce dokáže zbystřit smysly.

Ženšen účinně bojuje i s chudokrevností. Vřele se doporučuje pacientům s vysokou hladinou krevního cukru, kterou dokáže regulovat, stejně jako vysokou hladinu cholesterolu. Dále zlepšuje metabolismus organismu, chrání organismus před toxickými látkami a volnými radikály, před působením těžkých kovů, před škodlivým zářením, ale i před stresem a depresemi. Snižuje únavu, vyčerpání, také se podílí na detoxikaci organismu, zlepšuje funkci jater a příznivě ovlivňuje oběhový systém. Pomáhá i při fyzické námaze, regeneraci svalů, při křečových žilách a hemoroidech. Tlumí chronické záněty a působí tlumivě na alergie. Je nápomocný i při hojení ran všech druhů, utlumuje křeče a bolesti, a rovněž napomáhá regeneraci a rekonvalescenci. Dokonce se používá také jako přísada v kosmetice.

Jelikož podporuje vitalitu a aktivitu, ženšen pravý má své nezaměnitelné zastoupení v posílení hormonálního systému. Působí jako afrodiziakum, a tak má pozitivní vliv na mužskou i ženskou hormonální hladinu a s ní spojenou sexuální aktivitu. Tato bylinka tedy podporuje erekci a zvyšuje libido, čili chuť na sex, a také stimuluje tvorbu hormonů.

Upozornění

Ženšen pravý není vhodný pro dlouhodobé užívání. Vyhnout by se mu měly i těhotné a kojící ženy. S lékařem by měli užívání ženšenu konzultovat diabetici, osoby s onemocněním srdce či cév, se zvýšeným krevním tlakem, a také pacienti, kteří užívají léky na krevní srážlivost nebo diuretika. Tuto bylinku rovněž není vhodné užívat spolu s mléčnými výrobky, mlékem, černým čajem, kávou, ředkví a v některých případech ani s mateří kašičkou.

Kontraindikace

Nepřekračujte denní doporučenou dávku. Při předávkování může ženšen vyvolat kontraindikace jako bolest hlavy, podrážděnost, nespavost, nervozitu, zvýšený krevní tlak či žaludeční problémy.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení