Zázvor lékařský

Zázvor lékařský

Zázvor lékařský

Latinský název: Zingiber

imunita, krevní oběh, srdce, ženské problémy, nevolnost

Původ

Zázvor lékařský pochází z jižní Číny a Indie. Zpočátku se používal k dochucování různých jídel, ale později přišli i na jeho využití v lékařství. Pozitivní účinky tohoto blahodárného kořene jsou tak známy již po celá staletí a postupně se rozšířil do Evropy a celého světa.

Charakteristika

Zázvor je kulturní rostlina. Má hrubý dužnatý světlehnědý kořen, z něhož každý rok vyrůstají štíhlé stonky, vysoké až 1,5 m. Ze stonků vyrůstají v soukvětích žlutofialové květy a plodem je mnohosemenná tobolka.

Sbíraná část

Na léčebné účely a konzumaci se sbírá aromatický oddenek (kořen), který se používá čerstvý, sušený, kandovaný nebo konzervovaný.

Účinky

Zázvor lékařský má pozitivní vliv na obranyschopnost organismu, tlumí množení bakterií a virů, zvyšuje imunitu, používá se v prevenci proti chřipce, nachlazení, rýmě, zánětu průdušek i respiračních onemocněních, zmírňuje bolest v krku, při zvýšené teplotě podporuje pocení, usnadňuje vykašlávání , tlumí bolesti v krku i hlavy.

Je také nápomocný při špatném trávení, urychluje metabolismus živin, stimuluje chuť k jídlu, podporuje tvorbu slin a trávicích šťáv, tlumí nevolnost na zvracení, tlumí střevní křeče, působí proti nadměrné plynatosti, zastavuje průjem i břišní koliky, a pro své antiseptické účinky je nápomocný i při střevních virózách. Rovněž odstraňuje žaludeční kyselinu, takže zmírňuje pálení žáhy.

Zázvor ženám pomáhá se ženskými problémy, přičemž tlumí menstruační bolesti, těhotným ženám pomáhá v ranních stádiích těhotenství při ranních nevolnostech a ženám v období klimakteria zmírňuje bolesti hlavy.

Zázvor také pozitivně působí na krevní oběh a srdce, snižuje krevní tlak, snižuje vysoký cholesterol, působí jako prevence proti srdeční mrtvici, pomáhá se srážlivostí krve a zlepšuje její průtok. Doporučuje se i při léčbě artritidy a revma, protože má protizánětlivé a analgetické účinky, takže tlumí bolest při zánětech kloubů.

Tento kořen také zmírňuje bolest hlavy, zklidňuje bolesti zubů a pomáhá při kinetóze (žaludeční nevolnost během cestování). Také detoxikuje organismus, urychluje metabolismus a napomáhá s hubnutím, přičemž pomáhá spalovat kalorie a zlepšuje činnost jater. Během užívání zázvoru se dokonce zjistilo, že obsažené látky pomáhají zpomalit, či v některých případech zastavit, růst rakovinoných buněk.

Zázvor dokonce odbourává stres, nervozitu, snižuje paniku a působí uklidňujícím dojmem. Má také vazodilatační efekt, což znamená, že zlepšuje prokrvení končetin a tím prohřívá celé tělo.

Upozornění

Zázvor třeba užívat v rozumné míře. Nepreračujte denní dávku, která představuje maximálně 4 gramy čerstvého a 1 gram sušeného. Zázvor by vůbec neměly užívat děti do tří let a stejně není vhodný ani pro diabetiky či lidi, kteří mají žlučové kameny. Ti, kteří trpí žaludečními problémy, užívající léky proti srážlivosti krve nebo překyselení žaludku, by se o jeho konzumaci měli poradit s lékařem. V těhotenství je možné jej užívat v malých či mírných dávkách. Neměl by se užívat nalačno, protože může způsobit zažívací potíže, zejména při dvanáctníkových a žaludečních vředech.

Kontraindikace

Při překročení průměrné denní dávky se mohou objevit kontraindikace, jako například průjem, nevolnost, závratě, zvracení, střevní potíže, zhoršené dýchání či bušení srdce.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení