Voňatec vejčitý

Voňatec vejčitý

Voňatec vejčitý (Muira puama)

Latinský název: Ptychopetalum olacoides

sexuální poruchy, neplodnost, psychické problémy, deprese, poruchy nervové a trávicí soustavy, revma, infekční střevní porucha, menopauza, bolestivá menstruace, Alzheimerova choroba

Původ

Léčivé účinky exotického voňatce vejčitého byly mezi jihoamerickými domorodými kmeny známé již před stovkami let. Původně pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z oblasti Brazílie a Amazonie, odkud se, přibližně v roce 1930, rozšířil do Evropy a postupně i do celého světa. Odpradávna je známý hlavně jako přírodní afrodiziakum a nervové opium, které pomáhá při zvýšení plodnosti a dosažení psychické pohody.

Charakteristika

Voňatec vejčitý je strom nižšího vzrůstu dorůstající výšky přibližně 5 metrů. Má malé, přibližně 2x3 cm velké listy a bílé, zcela maličké květy. Jejich typickým znakem je výrazná jasmínová vůně šířící se kolem celého stromu. Kořen je tuhý a vláknitý, pokrytý tenkou kůrou a zároveň bez jakékoliv aroma.

Sbíraná část

Za účelem dosažení žádoucích léčivých účinků se sbírá hlavně kořen, který je plný aktivních látek. Kromě něj se využívá i kůra nebo stonky této exotické rostliny.

Účinky

Voňatec vejčitý se primárně používá jako afrodiziakum a pomáhá v případě sexuálních poruch. Mužům pomáhá s léčbou erektivní disfunkce a neplodností, u žen zase pomáhá při zvýšení sexuální citlivosti, a tím i zvýšení chuti na sex.

Významné jsou i uklidňující účinky voňatce vejčitého, které dokáží zmírnit pocit nervového vyčerpání a navodí pocit pohody, klidu a duševní rovnováhy. Je však třeba dbát na maximální důslednost při dodržování správného dávkování. V opačném případě se léčivé účinky rostliny buď nedostaví, nebo se v případě podání vyšší dávky může dostavit zcela opačný efekt, kterým je v tomto případě hyperaktivita, pocit neklidu či dokonce poruchy spánku.

Příznivé účinky voňatce vejčitého se projevují i ve zlepšení kognitivních funkcí a krátkodobé paměti, stejně jako i ve zvyšování koncentrace.

Mimo jiné pomáhá i při poruchách nervové soustavy, a to konkrétně tím, že ji nejen regeneruje, ale také snižuje rozklad acetylcholinu v oblasti nervových zakončení. Právě díky této vlastnosti dokáže alespoň částečně pomoci při léčbě Alzheimerovy choroby.

Pro ženy je skvělým lékem zejména v období menopauzy, kdy pomáhá při vyrovnávání návalů horka a zimnice, a zároveň pomáhá při udržení psychické pohody v tomto náročném období. Jeho příznivé účinky pomáhají i v případě bolestivé menstruace, kdy zklidňuje vnitřní prostředí ženských pohlavních orgánů a tlumí nepříjemné a bolestivé křeče.

V neposlední řadě dokáže účinně čelit i revmatickým bolestem, pomoci při léčbě infekčních střevních onemocnění, svalové paralýzy, poruchách trávicí soustavy a zažívacího traktu, či dokonce zmírnit výsledek vypadávání vlasů u mužů.

Upozornění

Užívání léčivého extraktu voňatce vejčitého je téměř vždy bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Ve světě medicíny však tato rostlina není velmi známou a prozkoumanou, proto je třeba být při užívání opatrný. Užívání by se však rozhodně měly vyhýbat těhotné a kojící ženy, pro které je tato rostlina vysloveně nevhodná.

Kontraindikace

Přestože vedlejší účinky se při dodržování správného dávkování neprojevují, ojediněle se však mohou vyskytnout. Jedná se o vliv na srdeční činnost a zvýšení krevního tlaku. Kromě toho může vlivem působení na pohlavní orgány způsobit nadměrné zvýšení chuti k jídlu či projevy hyperaktivity.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení