Sporýš lékařský

Sporýš lékařský

Sporýš lékařský

Latinský název: Verbena officinalis

neplodnost, menstruace, žaludek, únava

Původ

Sporýš lékařský je rozšířen v Evropě, Africe a Asii. Má rád vlhké půdy, které jsou písčito hlinité až hlinité. Roste v závětří v teplejších oblastech, na rumištích, v příkopech, při potocích, cestách i na opuštěných dvorech. Železník patří odedávna k léčivým rostlinkám. Ve starověku její připisovali nadpozemskou moc. Římští vojáci nosili tuto bylinku aby je chránila před zraněními, používali ji při posvátných obřadech a čistily se jí oltáře pro rituály. Ve starém Řecku rostlinu zasvětili Venuši a kněží její kořen nosili v rouchu. Zamilovaní si ze sporýše vařili nápoj lásky, a to pro své afrodiziakální účinky. Egypťané zase věřili, že bylinka pochází ze slz bohyně Isis. Lidové jméno sporýš dostala bylinka již za starých dob, kdy se v čarodějnictví věřilo, že tělo ochrání před střelami a ranami.

Charakteristika

Sporýši lékařskému se přezdívá i verbinka, vrbinky, bosorkina plevel, holubí zelinka či sporýš. Je to trvalka, která roste do výšky až 70 cm. Má rozvětvený hranatou stonek, který se v horní části rozvětvuje. Listy jsou vstřícné, podlouhlé, v horní části drsné, v dolní části mají dlouhou stopku a jsou větší. Fialkové nebo světle růžové květy jsou v hroznech. Plody jsou čtyři tvrdky.

Sbíraná část

Kvete od července do srpna, kdy se sbírá kvetoucí nať. Odřezávají se horní části stonků s květy a také čerstvé, zdravé spodní listy. Bylinka se suší na stinném dobře větraném místě nebo v umělých podmínkách při teplotě do 40 stupňů.

Účinky

Sporýš lékařský obsahuje třísloviny, silici, sliz, minerální látky, saponin a také iridoid verbenalín. Ženám pomáhá vyvolat menstruaci, uvolňuje menstruační křeče, stimuluje vaječníky a čerstvým maminkám podporuje tvorbu mléka.

Používá se pro povzbuzení chuti k jídlu, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tlumí žaludeční křeče, zlepšuje činnost trávicích orgánů, pomáhá při průjmech, harmonizuje střevní mikroflóru. Také pomáhá při revmatismu, bolestech, anémii a edémech. Má počopudný účinek, pomáhá při infekcích spojených s hromaděním moči v močovém měchýři, při nedostatečné činnosti jater a ledvinových kamenech a rovněž při nervových bolestech.

Sporýš lékařský je účinný i při infekcích úst a hrdla, při zánětech ústní dutiny a hltanu, napomáhá rozpouštět hleny, tlumí kašel, ulevuje při bolestech v krku, uvolňuje zánět dýchacích cest a používá se k přípravě kloktadel. Má utišující účinek při bolestech hlavy. Má zklidňující vlastnosti, tedy působí proti nervozitě, všeobecnému nervovému a psychickému vyčerpání, strachu, nespavosti, únavě, migréně a neschopnosti uvolnit se. Také pomáhá při špatně se hojících ranách, modřinách a vředech.

Upozornění

Tuto bylinku by neměly užívat těhotné ženy. Rovněž by se neměla užívat ve vyšších dávkách a dlouhodobě.

Kontraindikace

Dosud není známa žádná nesnášenlivost sporýše lékařského s látkami jiných léčiv. Stejně nebyly dosud zjištěny ani žádné vedlejší účinky vyplývající z užívání této léčivé rostliny s jinými léky. Při správném dávkování nemá užívání této bylinky vedlejší škodlivé účinky.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení