Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Šalvěj lékařská

Latinský název: Salvia officinalis

potence, menstruace, bolest v krku, imunita, hojení ran, nadměrné pocení, zažívací potíže, koncentrace

Původ

Šalvěj lékařská se nachází volně v přírodě v Evropě a Asii, ale mnozí ji rádi pěstují na zahrádce. Pochází z jižní oblasti Evropy takže upřednostňuje teplo, dostatek vody, lehkou půdu, sluneční louky a pastviny. Šalvěj patří mezi vděčné léčivé rostlinky, přičemž už ve středověku ji spojovali s nesmrtelností člověka. Peršané a Číňané ji používali jako prostředek proti stárnutí.

Charakteristika

Šalvěj lékařská dostala pojmenování babské ucho či vlčí ocas. Je to polokeř z čeledi hluchavkovitých a dorůstá do výšky až 70 cm. Listy jsou zelené, zřetelně žilnaté a v období květu má jemně až sytě fialové květy. Tuto rostlinku rozpoznáte i podle kořeněné mírně hořké vůně, kterou šíří kolem sebe. Má nezaměnitelné léčivé účinky a také je díky své jedinečné chuti skvělou bylinou vhodnou k dochucování rozličných pokrmů.

Sbíraná část

Sbírá se nať a listy, převážně v květnu a červnu, těsně předtím, než začne rostlinka kvést. Šalvěj sbíráme za suchého počasí, nejlépe kolem poledne. Suší se v tmavé, suché, dobře větrané místnosti nebo v sušičce, avšak teplota nesmí být vyšší než 40 stupňů Celsia. Správně vysušená bylina se má lámat, trousit, je křehká a zachovala se jí nazelenalá barva. Šalvěj skladujte ve skleněné nádobě.

Účinky

V tradiční medicíně se tato bylinka díky svému složení používá v oblasti účinků n pohlavní ústrojí. Díky tomu, že šalvěj lékařská obsahuje fytoestrogeny, které v lidském těle působí podobně jako lidské hormony, má pro muže i ženy pozitivní účinky. Působí příznivě v oblasti reprodukční soustavy a pohlavního zdraví, podporuje erekci, lepší potenci a ženám pomáhá upravit nepravidelnou menstruaci, potlačuje nadměrnou tvorbu mateřského mléka, užívá se při močových zánětech či problémech souvisejících s přechodem.

Jelikož šalvěj obsahuje i další vitaminy jako vitamin A, B, C, E a K, betakaroten, lutein, silice, flavonoidy, saponiny, minerály a jiné důležité látky a složky, je nesmírně ceněna pro zdravý vývoj organismu.

Šalvěj lékařská má antibakteriální a antiseptické účinky, je vhodná při léčbě vnitřních i vnějších zánětpů, poranění a popálenin. Používá se také při zánětech ústní dutiny a s tím souvisejícími problémy jako je krvácení dásní, paradontóza či zápach z úst.

Podporuje nervovou soustavu, zlepšuje koncentraci, bojuje proti duševnímu vyčerpání a stresu, podporuje lepší zvládání psychckého tlaku. Stejně také zlepšuje krevní oběh a stav cév, což rovněž příznivě ovlivňuje lepší prokrvení pohlavních orgánů.

Šalvěj lékařská má pozitivní účinky i na trávení, při problémech s nadýmáním, průjmem, bolestech žaludku, pročišťuje krev, podporuje funkci jater, pomáhá při vykašlávání a uvolňování hlenu, podporuje celkovou imunitu. Rovněž má příznivý vliv na rychle se mastící vlasy, bojuje proti vypadávání vlasů a problémy s pokožkou hlavy, například i se svěděním. Jako vnější obklad se používá při štípnutí hmyzem.

Tato bylinka rovněž zmírňuje účinky nadměrného pocení, které může trápit hlavně v období dospívání, u žen v období klimakteria, nebo všechny, kteří mají problémy s pocením v důsledku hormonálních změn.

Sušené i čerstvé listy šalvěje se používají v kuchyni jako koření na přípravu masových pokrmů, kterým dodá intenzivní nahořklou chuť.

Upozornění

Šalvěj by neměly užívat těhotné a kojící ženy, protože díky obsahu fytoestrogenů snižuje tvorbu mléka. Vnitřně nikdy nepřekračujte maximální denní dávku a také nikdy neužívejte v kombinaci s alkoholem. Také byste ji neměli konzumovat denně více než tři týdny.

Kontraindikace

Nadměrné vnitřní užívání šalvěje lékařské může vyvolat žaludeční potíže.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení