Rdesno ptačí

Rdesno ptačí

Rdesno ptačí

Latinský název: Polygonum aviculare

ženské problémy, menstruace, zánětlivá onemocnění, močové cesty

Původ

Rdesno ptačí je rozšířené po celém světě, ale nachází se zejména v mírném podnebném pásmu. Roste v souvislých kobercových porostech na neobdělávaných půdách, podél silnic a polí, při plotech, starých zdech i na rumištích, tedy roste podobně všude tam, jako plevel. Rdesno se již v minulosti používalo proti tuberkulóze a choleře.

Charakteristika

Rdesno má mnoho názvů, jako například truskavec, hrdzavec, chrustavec, štukavica, praskavec, podvornica, stavokrev, úporně, sporík, šťukovec, jazyk vrabčí, na šrouby plevel a další. Je to jednoletá bylina s vláknitým kořenem. Má 10 až 50 cm dlouhý článkovaný stonek se střídavými listy. Z pod listů vyrůstají ve svazcích drobné bílé nebo narůžovělé kvítky. Plody jsou trojhranné nažky.

Sbíraná část

Sbírá se kvetoucí nať, avšak pouze na čistých místech, aby bylinka nebyla zaprášená a znečištěná zeminou. Sběr se provádí ručně od června do září kdy nať obsahuje nejvíce kyseliny křemičité. Kromě toho obsahuje i třísloviny, slizy, silice a glykosid avikularin. Rdesno dobře očistíme a sušíme ve stínu na dobře větraném místě do 45 stupňů. Skladuje se v uzavřené nádobě ve stínu a suchu.

Účinky

Rdesno ptačí pomáhá ženám při gynekologických problémech. Zastavuje silné menstruační krvácení, tlumí menstruační bolesti, léčí gynekologické záněty a také odstraňuje nepříjemné výtoky.

Jelikož obsahuje třísloviny, má stahující a utišující účinek. Používá se proti žaludečním křečím, proti průjmům, vnějším a vnitřním krvácení. Vnitřně se používá jako močopudný prostředek, při onemocněních ledvin, proti vytváření močových a ledvinových kamenů, brání vzniku zánětu močových cest a močového měchýře.

Užívá se při zánětu průdušek nebo plic, proti kašli, podporuje vykašlávání, pomáhá uvolňovat hleny, rovněž uvolňuje horní cesty dýchací a snižuje horečku.

Rdesno ptačí celkově příznivě ovlivňuje látkovou přeměnu v těle. Zevně se používá při různých kožních chorobách, léčí špatně se hojící, mokvající či krvácející rány, vředy i zanícené modřiny.

V neposlední řadě se používá při revmatismu, působí proti zadržování vody v těle, artritidě a také pomáhá při dně.

Upozornění

Rdesno ptačí je neškodný, pokud jej užíváte v přiměřených dávkách.

Kontraindikace

Při užívání této bylinky nebyly dosud zjištěny žádné kontraindikace.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení