Mochna husí

Mochna husí

Mochna husí

Latinský název: Potentilla anserina

žaludeční problémy, ledvinové a žlučníkové kameny, menstruace, děloha, hnisavé rány, záněty, vředy, otok, pohmožděniny, krvácení, paradentóza

Původ

Původní oblastí výskytu mochny husí je oblast Evropy, Asie, Ameriky a Austrálie. Jde tedy o běžně se vyskytující rostlinu, která je v hojném počtu zastoupena i v našich podmínkách. Vyskytuje se hlavně na vlhčích místech nížinných a podhorských oblastí.

Charakteristika

Mochna husí patří do čeledi rostlin růžovitých. Mnohým je známý i podle lidových názvů husí nožka, husí mýdlo, Odolen, námožníček, stříbrník či husičky. Je trvalou bylinou dorůstající do výšky 60 cm a má plazivé, poměrně dlouhé stonky, které se táhnou i pod zem v podobě oddenků. V nadzemní části z nich vyrůstají podlouhlé listy vejčitého tvaru, které jsou na své spodní straně stříbřitě plstnaté. Ze stonků vyrůstají nepravidelné, pětičetné květy zlatožluté barvy. Květy jsou asi 2 cm velké, oboupohlavní a kvetou v období od května do července. Celá rostlina působí chlupatým vzhledem.

Sbíraná část

Z mochny husí sbíráme prakticky celou nadzemní část rostliny včetně stonky, listů a také květů, přičemž v některých případech se setkáváme i se sběrem oddenku. Sklizenou část je třeba důkladně usušit mimo paprsky přímého slunce.

Účinky

Léčivé účinky mochny husí se využívají v případě potíží s trávicí soustavou. Dokáže regulovat množství žaludeční kyseliny v těle a udržovat tak její optimální množství. Pomáhá jako lék proti bolesti, nadýmání a křečím v žaludku, dokáže ulevit i v případě průjmů a virových onemocnění trávicí soustavy a doporučuje se i jako prevence pro její správné fungování.

Využití této léčivé rostliny je důležité i v případě ženských problémů. Zklidňuje vnitřek pohlavních orgánů během bolestivého období periody a zmírňuje intenzitu nitroděložních křečí.

Mochna husí pomáhá i při problémech ústní dutiny včetně zánětů. Zklidňuje sliznici a navrací její schopnost správného fungování. Zbavuje bolesti a přispívá k rychlejšímu hojení. V případě ústní dutiny využíváme mochnu i pro vnější použití - při bolestech a zánětech zubů a dásní.

Účinky mochny můžeme využít i v případě podrážděné, opruzené pokožky, léčí hnisavé vyrážky, ekzémy a pomáhá i při bolestech a léčbě hemoroidů.

Upozornění

Dosud nejsou známy žádná omezení v užívání mochny husí jako léčivé rostliny v souvislosti s konkrétními druhy onemocnění. Jakékoliv zvláštnosti během užívání však neváhejte konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Kontraindikace

V případě užívání mochny husí nebyly zjištěny žádné nežádoucí vedlejší účinky a nebyla potvrzena ani nesnášenlivost s jinými léky a léčivými látkami.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení