Jetel luční

Jetel luční

Jetel luční

Latinský název: Trifolium pratense

menopauza, menstruace, imunita, trávicí problémy, křečové žíly, pohlavní systém, žaludeční vředy, nervové problémy, dýchací potíže, kardiovaskulární problémy

Původ

Jetel luční je už století považován nejen za krmnou a užitkovou rostlinu, ale i za rostlinu léčivou. V minulosti mu byly dokonce připisovány různé nadpřirozené schopnosti, díky čemuž se stal i symbolem štěstí. Kdysi se v lidovém léčitelství používal především k léčbě silných průjmů, které nejčastěji přicházely s mořem a tyfem.

Charakteristika

Jetel luční je nenáročná rostlina nacházející se prakticky kdekoliv. Vyhovuje jí nížinné, ale i podhorské, ba dokonce i horské prostředí. Roste buď volně, nebo se účelově pěstuje jako krmná rostlina. Roste do výšky půl metru a je charakteristická svými růžovofialovými kulatými květy kvetoucími od května do září. Typickými jsou také trojlístkové, případně neobvyklejší, čtyřlístkové listy, o kterých se říká, že přinášejí štěstí.

Sbíraná část

Léčivou částí jetele lučního jsou právě její květy. Na sběr jsou určeny pouze čerstvé květiny, bez zosušených spodních částí. Ideální čas pro sběr je dopoledne, během slunečního svitu. Následně je třeba květiny usušit mimo paprsky přímého slunce.

Účinky

Léčivé účinky jetele lučního ocení zejména ženy v přechodu. Svou léčivou silou působí na zklidnění hormonů bouřících se v ženském těle během období menopauzy a pomáhá s navozením psychického i fyzického klidu. Kromě toho je zároveň účinným prostředkem i pro boj proti nepravidelné a bolestivé menstruaci, a pomáhá i při nadměrném krvácení.

Velmi důležitým účinkem jetele lučního je, že je zdrojem budování imunity. Obsahuje vysoké množství antioxidantů a dalších zdraví prospěšných látek, které jsou zdrojem přirozené imunity, přispívají k vitalitě a navíc, zpomalují proces stárnutí.

Jetel pomáhá i při problémech s trávicí soustavou. Využívá se hlavně při průjmech, kdy dokáže zpomalit proces nadměrného vyprazdňování, ale i při pocitech plynatosti, koliky či dokonce při žaludečních vředech. Poskytuje úlevu při křečích a vede k správnému fungování celé trávicí soustavy.

Mimo jiné, jetel obsahuje i látky přispívající ke správnému prokrvení organismu, čímž přispívají ke správnému fungování kardiovaskulárního systému. Kromě toho zajišťuje pročišťování krve a má tak pozitivní vliv i na léčbu křečových žil a bolestivých hemoroidů.

Jetel luční je zároveň zdrojem zinku, který má blahodárný účinek i na fungování pohlavních systémů jak mužů, tak žen. Zajišťuje nejen správné fungování jednotlivých pohlavních orgánů, ale zároveň se projevuje i zvýšenou chutí na sex.

Účinky jetele lučního se projevují sklidněním nervové soustavy - přispívá k jejímu celkovému zklidnění, což se v konečném důsledku projeví i ve zlepšené kvalitě spánku.

Jetel je vhodný i pro vnější použití. Má antibakteriální a hojivé účinky, díky čemuž je účinný při léčbě ekzémů, plísní, kožních chorob a zánětů, ale také při poraněních těla a ústní dutiny. Má dezinfekční účinky a zároveň urychluje proces hojení.

Přínosným je i při onemocněních dýchacích cest. Pomáhá při odstraňování hlenů a umožňuje tak čistit a zprůchodňovat plíce, jakož i celé dýchací cesty. Léčí nepříjemný kašel a příznivě působí i na záněty krku.

Upozornění

Při dodržování doporučeného dávkování neexistuje pravděpodobnost výskytu nežádoucích vedlejších účinků. Při překročení dávkování se však může vyskytnout zvýšení hmotnosti, poruchy menstruačního cyklu či dokonce oslabení plodnosti. Užívání jetele lučního se však nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, dětem, onkologicky nemocným pacientům a pacientům se žilní trombózou.

Kontraindikace

Při užívání jetele lučního byla zjištěna jeho kontraindikace s hypotenzivy a perorální antikoncepcí.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení