Jestřabina lékařská

Jestřabina lékařská

Jestřabina lékařská

Latinský název: Galega officinalis

cukrovka, horečka, laktační krize, kožní problémy, epilepsie, imunitní systém, trávicí potíže

Původ

Jestřabina lékařská původně pochází z oblasti jižní Evropy a západní Asie, odkud se postupně rozšířila téměř do celého světa. Ne všude ji však najdeme jako volně rostoucí, i v našich teplotních podmínkách se například cíleně pěstuje jen z dovážených semen. Vyhovují jí zejména vlhká místa a méně prosvětlené lesy, kde nachází dostatek vlhkosti a tepla, ale zároveň je ukryta před přímým, horkým sluncem. V minulosti, hlavně v období kolem roku 1600 a velkých morových epidemií, byla považována za jednu z nejdůležitějších přírodních léků, stejně jako v případě výskytu vysokých horeček a různých dětských, v té době vážných onemocnění. Její vlastnosti pomáhající při léčbě cukrovky byly odhaleny až v roce 1914, což ještě více upevnilo význam této léčivé rostliny, která se v medicínské praxi používá dodnes.

Charakteristika

Jestřabina lékařská je vzácnou léčivou rostlinou, kterou díky její velmi pěknému vzhledu častokrát nacházíme i jako součást okrasných zahrad. Mezi její nejčastěji používané lidové názvy patří jestřábí hrách, jestřabina léčivá, kozí routa či štědrovec léčivý. Jde o rostlinu dorůstající do výšky 40 až 110 cm, která je typická svými fialovo-modrými nebo bílými květy a dutým, holým, podélně rýhovaným stonkem, který vyrůstá přímo z jejího plazícího se oddenku, a to hned v několika kusech. Podél stonku vyrůstá několik složitých listů kopinatého tvaru a různé velikosti - v průměru asi 1,5 až 5 cm. Její květy kvetou v době od července do srpna a po jejich odkvětu je nahradí suché hnědé lusky o velikosti 2 až 5 cm, s uloženými semeny uvnitř.

Sbíraná část

Pro dosažení léčivých účinků rostliny je na sbírání určena její nať a semena. Z natě sbíráme jen část, která ještě není zdřevnatělých a semena sbíráme až tehdy, když jsou už dokonale suché.

Účinky

Jestřabina lékařská je léčivá bylina, která pomáhá snižovat množství cukru v krvi. I díky tomu se považuje za účinný lék v boji proti cukrovce II. stupně. Jako jedna z mála léčivých rostlin se používá také v případě léčby u dětí, a to zejména v počátečním stadiu onemocnění.

Rostlina je účinným léčivem i v případě vysokých horeček při horečnatých onemocněních u dětí nebo i u dospělého člověka. V takovém případě příznivě působí na zvýšení pocení a snížení vysoké teploty na optimální úroveň.

Jestřabina lékařská se velmi často používá za účelem zlepšení činnosti mléčných žláz s cílem zvýšení tvorby mateřského mléka během laktační krize, jakož i ke správnému vývinu prsů u žen po porodu. Jako jedna z mála léčivých rostlin se tedy může konzumovat i během kojení, avšak je vždy třeba dbát na dávkování podle přesného doporučení ošetřujícího lékaře.

Léčivé účinky jestřabiny se používají také při léčbě ženských gynekologických problémů, a to zejména v případě nepříjemných vaginálních výtoků. Účinky rostliny pomáhají k opětovnému dosažení správné hladiny pH prostředí pohlavních orgánů.

Účinná je i při léčbě různých kožních onemocnění, zejména vyrážkovitého typu a ekzémech - snižuje pocit nadměrného svědění postižených míst. Zároveň urychluje i proces hojení, čímž současně snižuje i pravděpodobnost zjizvení postižených míst.

Jestřabina lékařská má velmi příznivý vliv i na správnou činnost trávicí soustavy a vyprazdňování. Pomáhá vyřešit problém líných střev, zácpy a celkově vede ke správnému fungování celého metabolismu.

Upozornění

V případě jestřabiny léčivé je třeba dbát maximální opatrnosti hlavně při sklizni, protože několik rostlin z téže čeledi se sobě až nápadně podobají. Mnohé z nich jsou však jedovaté a mohly by způsobit zdravotní potíže.

Kontraindikace

V případě užívání jestřabiny lékařské nejsou dosud známy žádné kontraindikace s užíváním jiných typů léků a léčiv. Jakékoliv pozorování nežádoucích účinků rozhodně konzultujte přímo s ošetřujícím lékařem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení