Hloh obecný

Hloh obecný

Hloh obecný

Latinský název: Crataegus laevigata

kadiovaskulární systém, vysoký tlak, psychika, cholesterol, ledviny, močové kameny, nespavost, menstruace, menopauza, potence

Původ

Původním domovem hlohu obecného je oblast Středomoří, Subatlantských a Euroasijských zemí. Vhodné podmínky pro růst však nachází téměř všude ve světě, díky čemuž ho běžně najdeme i na našem území. Obývá dostatečně vlhké okrajové lesní louky, pastviny a stráně. Mnozí ho už dnes však pěstují i jako okrasný keř v domácích zahrádkách. Jeho používání v oblasti lidového léčitelství bylo podstatné již ve starověku. Kromě léčivých účinků se mu však připisovaly i různé magické vlastnosti a lidé věřili, že jim poskytne potřebnou ochranu před uřknutím i před přírodním nebezpečím.

Charakteristika

Hloh obecný je značně rozvětvený keř, někdy dorůstající až do velikosti stromu. Jeho charakteristickým znakem je, že je celý posetý trny o velikosti přibližně 1,5 cm. Listy o velikostí asi 5 cm jsou vejčitého tvaru se třemi nebo pěti laloky, vyrůstající z krátké stopky. Poznávacím znamením jsou i jeho bílé květy kvetoucí od května do června, na kterých v místě po odkvětu vyrostou kulaté malvice tmavočervené barvy.

Sbíraná část

Z hlohu obecného můžeme využít všechny jeho části, tedy květ, list i plod. Každou z nich je však vhodné sbírat v jiném období. Sběr květů a listů je ideální v období května až června a plodů zase v září až říjnu.

Účinky

Léčivé účinky hlohu obecného mají mimořádně příznivý vliv na kardiovaskulární systém člověka. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, rozšířit cévy, čímž zajistí lepší průtok krve a snížení vysokého krevního tlaku, jakož i zmírnění hypertenze projevující se zvýšenou tepovou činností. Díky jeho vlivu se často doporučuje zejména lidem po infarktu - pro opětovnou stabilizaci stavu.

Hloh obecný je známý také tím, že přináší klidný spánek. Dokáže zklidnit organismus a navodit pocit pohody, díky čemuž se zbavíte nespavosti a neklidného, mělkého spánku. I díky tomu se večer doporučuje pít čaj z hlohu, který dokáže navodit pocit psychické pohody.

Účinky této bylinky zmírňují i bolestivou menstruaci. Zklidňují vnitřek dělohy a ostatních pohlavních orgánů, čímž zajišťují snížení nepříjemné bolesti v oblasti břicha a křížů.

Hloch obecný však působí i jako přírodní afrodiziakum. Příznivě ovlivňuje hormony a zvyšuje chuť na sex, díky čemuž organismus dosahuje lepší funkce pohlavních orgánů, sexuální výkonnosti a v konečném důsledku i snížení neplodnosti.

Upozornění

Účinky hlohu obecného jsou sice výrazné, ale jeho konzumace nepředstavuje žádné riziko. Určitě je však třeba dodržovat doporučené dávkování přesně podle pokynů.

Kontraindikace

Při užívání hlohu současně s jinými léky a léčivy nebyla zaznamenána žádná nesnášenlivost. Jakékoliv nejasnosti je však třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení