POZOR! UPOZORNĚNÍ! Od 13.6.2022 do 28.6.2022 není možné uskutečnit v našem eshopu objednávku. Budeme rádi pokud u nás nakoupíte po 28.6.2022

Ženy 35+ aneb jaká jsou nejčastější rizika těhotenství

V dnešním hektickém světě se většina z nás snaží vybudovat svoji pracovní pozici, získat stálý příjem, mít zabezpečené bydlení, chtějí se někam podívat a až poté přichází na řadu děti. Podle statistik se již od 90. let věk matek zvyšuje. Zajímá vás, čím je to dáno či jaká rizika s sebou tento trend přináší?

rizika-tehotenstvi-v-zrelem-veku-ifertility.cz (1)

Proč jsou dnešní matky starší?

Vyšší věk žen je dán i tím, že je více vysokoškolsky vzdělaných žen, které hned po škole nastoupí do zaměstnání a až po získání uspokojujícího příjmu a postavení se rozhodnou mít dítě. Tento proces trvá rok, dva, někdy i pět až deset let. A nezřídka se stává, že žena otěhotní až kolem 35. roku nebo i vyššího věku. Nebylo by na tom nic tak strašného, zabezpečená zralá žena s životními zkušenostmi se jistě o dítě dobře postará a většinou i lépe než mladé nezkušené osmnáctileté maminky, které leckdy dávají ještě přednost kamarádkám a zábavě. Nicméně biologické hodiny neoklamete.

Pozor na rizika

Těhotenství v pozdějším věku s sebou bohužel přináší nezanedbatelná zdravotní rizika, a to jak pro matku, tak především pro dítě. Tato rizika by žádná žena neměla podceňovat. Prvním problém nastává již v samotném pokusu o početí miminka. S věkem samozřejmě klesá i schopnost otěhotnět a po 30. roku života se šance na oplodnění snižuje až o 20 %, po 35. roce je to až o 50 %. Kromě nižší šance na otěhotnění se ovšem také snižuje šance na donošení a porod zdravého miminka. S věkem a působením různých škodlivých vlivů se mění kvalita vajíček a snižuje se jejich schopnost zahnízdit se v děloze.

Nezbytná vyšetření

Do 35. roku ženy se provádí všechny testy stejné jako u mladších matek, po 35. roku se avšak v 13. týdnu těhotenství přidává vyšetření pomáhající odhalit například Downův syndrom. Pomocí aminocentézy prováděné mezi 15. a 18. týdnem gravidity se mohou odhalit jiné vrozené vývojové vady. Vyšší věk ženy může znamenat zvýšené riziko potratů, těhotenské cukrovky či toho, že se dítě narodí s podváhou nebo dýchacími potížemi. Se vzrůstajícím věkem se také zvyšuje pravděpodobnost mimoděložního těhotenství, které s sebou přináší další komplikace.

Těhotenství v 35 letech není tabu

V případě toho, že uvažujete o dítěti v pozdějším věku je dobré prokonzultovat váš zdravotní stav se svým gynekologem a probrat s ním případná rizika. V případě plánovaného těhotenství nezapomeňte ani na zdravý životní styl, který by měl zahrnovat pestrý a vyvážený jídelníček, aktivní pohyb, minimum stresu, absenci kouření i alkoholu. Abyste zároveň podpořily šanci na otěhotnění, nezapomeňte tělu dodávat i potřebné živiny jako například macu peruánskou, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou či železo. Stejně i čaj pro ženy nad 35 let který zvyšuje plodnost žen ve vyšším věku. Tyto a další cenné látky můžete organismu dodat i prostřednictvím komplexních doplňků stravy na podporu plodnosti.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení