Vztah rodiče a dítěte

Po porodu je první nerušený kontakt rodičů a jejich novorozence obzvlášť důležitý - je to začátek dlouhotrvajícího a jedinečného vztahu.
Mezi matkou a dítětem začíná pouto už v těhotenství, které bezprostředně po narození pokračuje. Někteří novorozenci jsou krátce po narození bdělí a klidní, navazují oční kontakt s matkou a po chvíli hledají prs. První hodiny po narození mají matky a otcové velmi intenzivní pocity. Většina z nich jsou šťastní a hrdí, když své dítě konečně drží v náručí. Novorozenec se dobře cítí v přímém fyzickém kontaktu s rodiči. Hlas matky zná už z lůna a je velmi rychle obeznámen s vůní rodičů. Tato první smyslová vnímání mu dávají pocit ochrany a bezpečí - teplo hnízda. Ne vždy je pouto mezi matkou a dítětem nebo otcem a dítětem blízké a nerozdělitelné od narození - a ne vždy je možné strávit první společné chvíle po narození v klidu. A přece se s časem vyvíjí silné pouto, zvláště pak, pokud matka s otcem věnují svému dítěti od začátku velkou podporu a blízkost.

vztah-rodica-a-dietata

Matka a dítě se učí poznávat

Novorozenec má hned po narození dobře vyvinutý sací reflex. U matky se uvolňuje hormon prolaktin. Prolaktin nejenže produkuje mléko, ale i zbystří mateřské vnímání pro signály vycházející od novorozence.
Kojením se podpoří fyzická blízkost mezi matkou a dítětem. Nejen kojící matky mají potřebu být se svým dítětem často a fyzicky blízko. Většina matek si s dítětem rozumí intuitivně - matka reaguje spontánně na jeho signály a naopak.
Každým dnem se vzájemné porozumění zlepšuje. Po čase matka rozpozná pláč hladového dítěte od pláče, kdy miminko vyžaduje jen matčinu pozornost. Dítě zjistí, že jsou jeho potřeby ukojené, že je o něj postaráno a velmi rychle se uklidní. Učí se, že svými signály něčeho dosáhne. To vytváří základní důvěru.

Vztah otce s dítětem

Pravidlem je, že matka a dítě od počátku tvoří nerozlučný, kojením ještě silnější celek. U otce může být těžší vybudovat si s dítětem podobně silné pouto. Někteří otcové se cítí nejistě při zacházení s dítětem nebo se čas od času cítí být i zbyteční. I pro otce je však mnoho příležitostí, jak být blízko k dítěti a posilovat s ním pouto...

Otcové mohou své dítě přebalit a později krmit odsátým mateřským mlékem, když matka potřebuje odejít. Otcové se mohou s dítětem mazlit, uklidňovat, hrát, koupat a nosit. Pro vztah otce s dítětem jsou takové okamžiky blízkosti a sounáležitosti velmi důležité. Tímto otec, který intenzivně pečuje o své dítě, poskytuje matce trochu odpočinku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení