Ureaplazma jako možná příčina neplodnosti

Ureaplazmatická infekce se zdá na první pohled poměrně neškodnou. Přestože mnoho lidí ani neví, že ji mají, u některých osob může způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Mohou však mít tyto velmi malé organismy negativní vliv i na plodnost?

Co je ureaplazma?

Bakterie ureaplazma urealyticum, která se přenáší pohlavním stykem a patří do skupiny mykoplasmat, je nejmenším zástupcem vnitřní flóry člověka. Tato bakterie, která je charakteristická absencí buněčné stěny, se vyskytuje až u 40 až 50 % sexuálně aktivních osob, a to jak žen, tak mužů. V případě, že je žena těhotná, tato bakterie se přenáší z matky na plod. Vzhledem k tomu, že v průběhu porodu je ureaplazmatická infekce předána dítěti prostřednictvím porodních cest, může díky tomu bohužel dojít k nejrůznějším zdravotním komplikacím, jako je například předčasný porod, nízká porodní hmotnost dítěte, spontánní potrat a další.

Ureaplazma a neplodnost

Co se týče otázky vlivu bakterie ureaplazmy urealyticum na plodnost, do této chvíle výzkumy nepotvrdily její přímý vliv. Nicméně například u mužů může způsobit zánět varlete, nadvarlete nebo prostaty či také zánět močové trubice. Kromě toho některé výzkumy odhalily, že bakterie mohou působit na pohyblivost spermií. Nicméně výsledky zatím nejsou potvrzené. I proto je dobré v případě problémů s početím podstoupit vyšetření, které odhalí přítomnost této bakterie. Pokud budou výsledky pozitivní, je nezbytná léčba vhodnými antibiotiky.

Prevence před těhotenstvím

Přestože o bakterii ureaplasma mnoho žen ani neví, k jejich aktivaci může dojít právě v případě těhotenství. I u žen je tak žádoucí ještě před plánovaným těhotenstvím ověřit, zda se ve vaší genitální flóře skutečně nenachází bakterie ureaplazma urealyticum. V případě odhalení přítomnosti této bakterie je nezbytné zahájit vhodnou léčbu antibiotiky a předejít tak případným komplikacím v těhotenství. Jak bylo zmíněno, bakterie se přenáší pohlavním stykem. A právě z důvodu možného přenosu by měl být vyšetřen jak muž, tak žena.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení