Ultrazvuk dítěti neškodí

O rizicích amniocentézy (odběr plodové vody) během těhotenství nebo výhodách a nevýhodách opakování krevního testu diskutuje široká veřejnost stále. Oproti těmto tématům je ultrazvuk, který pomáhá dítě pozorovat, skutečně neškodný. Nemělo by se s ním ale určitě přehánět.

ultrazvuk-dietatu-neskodi

Nastávající rodiče se nemusí bát, že by jejich nenarozené dítě mohl poškodit ultrazvuk.
Samozřejmě, ultrazvuk má být prováděn jen pro léčebné účely, a nikoliv jako tzv. dětská televize na přání rodičů.

Vyšetření ultrazvukem v těhotenství by měl provádět pouze lékař s příslušnou kvalifikací.
Pomocí ultrazvuku mohou lékaři přesně určit nebo vyloučit abnormality u dětí už velmi brzy. Jako součást prenatální péče, má každá těhotná žena podstoupit tři ultrazvukové vyšetření. První podstupuje žena mezi 11. - 13. týdnem těhotenství, druhý ultrazvuk probíhá mezi 18. - 22. týdnem a třetí v rozmezí 30. - 32. týdne. Každé další vyšetření ultrazvukem je individuální a je na lékaři, kdy ho určí jako potřebné.

Účinek ultrazvuku

Ultrazvuk svým obrazem a zvukem představuje drastický odklon od přirozeného umění porodní asistentky, která zkoumá porod přirozenými smysly. Přesto je pro lékaře nepochybně velkou nutností.

Technické účinky tohoto zařízení zajišťuje tzv. CTG (cardio - toco - graf), který monitoruje činnost a tlukot srdce a ultrazvukový přístroj, který slouží k zobrazení diagnózy pomocí obrazu.

Škodlivost ultrazvuku

Potvrdit nebo vyvrátit skutečnou škodlivost ultrazvuku se s jistotou nedá. Samozřejmě, že každé záření způsobuje narušení živých buněk, ale je to jen při nadměrném nebo velmi dlouhém používání. Míra záření během těhotenství nebo při porodu je sto- až tisícinásobně nižší. Navíc se ultrazvukové vyšetření provádí u těhotných žen několik desítek let a dosud se nepotvrdily žádné fatální následky.

V minulosti sice jistá zahraniční studia zveřejnila výsledky výzkumů, které informovaly o vyšším výskytu dětí - leváky nebo dokonce dětí s nižšími intelektuálními schopnostmi. Po letech se výzkumy zopakovaly a nepotvrdily tyto výsledky a to i přesto, že se už ultrazvuk využíval mnohem více.

4D záznam. Velkým trendem dnešního života je nechat si vyhotovit foto z ultrazvuku, hlavně při prvním zjištění, že je žena těhotná. Pochlubit se obrázkem s malou "fazolkou" je nádherný pocit. Úplnou novinkou už nejsou ani 3D snímky z ultrazvuku, který poskytuje budoucím rodičům téměř hotovou fotografii jejich děťátka.

Nejnovější ultrazvukovou metodou je 4D zobrazení, kdy se k obrazu přidává i reálný čas. To znamená, že můžete vidět jak Vám Vaše dítě například mává nebo se usmívá. Pro rodiče je to nádherný zážitek.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení