Turnerův syndrom a vliv na neplodnost

Nemožnost otěhotnět může být působena z mnoha a mnoha důvodů. S některými se dá něco dělat, jiné jsou bohužel nevyřešitelným problémem. Jednou z příčin, která často může za neplodnost, je i Turnerův syndrom. Proto se podíváme na to, jakou mají šanci na miminko právě ženy s Turnerovým syndromem.

Co je Turnerův syndrom?

Turnerův syndrom je vrozené onemocnění, které postihuje v průměru jednu z dvou a půl tisíc žen. Zatímco zdravé ženy obsahují dva ženské pohlavní chromozómy X a celkově 46 chromozómů, ženám s Turnerovým syndromem schází jeden chromozóm. Chromozóm X může chybět ve všech, nebo jen v některých buňkách. V závislosti na tom se Turnerův syndrom projevuje menšími či většími zdravotními potížemi. Turnerův syndrom jde bohužel nezřídka ruku v ruce i s problémem s početím miminka.

Problémy s neplodností

Vzhledem k tomu, že chybějící chromozóm je pro vývoj žen velmi zásadní komplikací, dochází často již při dospívání dívek s Turnerovým syndromem k různým problémům. Mezi nimi bohužel bývá i porucha vývoje pohlavní dospělosti, kdy pohlavní orgány zakrní. Z toho důvodu nemohou produkovat hormony potřebné pro oplodnění. Důsledkem toho se žena stává neplodná.

Turnerův syndrom a těhotenství

Ne vždy však musí Turnerův syndrom vést až k samotné neplodnosti. Nicméně ani v takovém případě není těhotenství samozřejmé. Někdy může být plodnost natolik snížená, že je zapotřebí, aby žena poodstoupila umělé oplození pomocí darovaného vajíčka. Bohužel i umělé těhotenství ale může být pro ženu s Turnerovým syndromem velmi náročně a vyčerpávající.

Miminko není tabu

Těhotné ženy s Turnerovým syndromem jsou bohužel kromě jiného vystaveny riziku poruchy vývoje plodu, spontánního potratu či nadměrné zátěže pro kardiovaskulární systém. I proto je pro ženy s Turnerovým syndromem velmi náročné, nikoli nemožné donosit miminko. Předpokladem úspěchu je ovšem včasná diagnóza. Díky pokrokům medicíny je Turnerův syndrom často odhalen ještě před narozením holčičky. V případě zahájení vhodné léčby se může významně pomoci zmírnit nepříjemné problémy spojené s Turnerovým syndromem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení