Trombóza v těhotenství

Pod trombózou rozumíme vytvoření krevní sraženiny (trombus) v krevní cévě, a tím vyvolané zúžení, resp. ucpání této cévy. Pojem trombóza je odvozen od řeckého slova thrombosis, které lze přeložit jako "srážení".

tromboza-v-tehotenstve

Nejčastěji se krevní sraženiny nacházejí v žilách (flebotrombóza). Postihovány jsou převážně žíly dolní části těla (pánevní žíly a žíly dolních končetin). Tromby však mohou vznikat i v srdečních dutinách. Trombózy arteriálního cévního systému jsou spíše vzácné.

Typickými znaky jsou bolesti a otok lýtka nebo nohy, v závislosti na místa trombózy. Diagnóza se určuje pomocí ultrazvuku nebo flebografií. Léčba sestává z hemodiluce (heparin) a používání kompresního obvazu. Aby se zabránilo dalším trombózám a následným škodám (ulcus cruris, bércový vřed), je třeba dbát na preventivní opatření.

Těhotenství a poporodní období (šestinedělí) je charakteristické fyziologicky změněnou - zvýšenou krevní srážlivostí, která má ochránit matku před vykrvácením při porodu. Na druhé straně však tyto změny zvyšují až pětinásobně pravděpodobnost žilní trombózy během těhotenství. V šestinedělí se udává trojnásobně vyšší riziko žilní trombózy a až osminásobně vyšší riziko plicní embolie ve srovnání se samotným těhotenstvím. Po císařském řezu se ve srovnání s fyziologickým porodem riziko zvyšuje sedminásobně. Zpomalený odtok žilní krve z oblasti pánve a dolních končetin následkem zvětšující se dělohy je dalším faktorem zvyšujícím riziko žilní trombózy. Rozvoj trombózy také podporuje dlouhé ležení, doporučené lékařem jako prevence před předčasným porodem.

Rizikové faktory

 • křečové žíly
 • nadváha (MBI nad 30)
 • věk na 35
 • letpotrat
 • zvýšený sklon ke srážení krve, např. po velkých operacích, porodu
 • vysoký krevní tlak
 • diabetes mellitus
 • preeklampsie
 • kouření
 • dlouhé sezení (např. cesta letadlem)
 • vrozený trombofilní stav (zvýšená náchylnost na srážení krve, podmíněna geneticky)

Příznaky trombózy

Levá noha je mnohem častěji postižena trombózou než pravá. Příznaky jsou dost charakteristické. Jde zejména o:

 • změna barvy kůže - bledá, namodralá
 • otoky, tíhy
 • pocit napětí v postižené noze
 • bolesti při chůzi nebo když nohy visí

Náhlá dušnost, kašel a bodavá bolest zad může být příznakem plicní embolie - zde je třeba ihned se obrátit na lékaře.

Léčba trombózy v těhotenství

Pokud existují rizikové faktory během těhotenství jsou takové pacientky pravidelně sledovány ve specializovaných centrech za spolupráce gynekologa, angiologa a hematologa. Léčba musí být velmi uvážená, tak aby nepoškodila plod, ale zároveň dostatečně účinná.
Prostřednictvím krevních testů lékař určí, zda kromě toho existuje i porucha srážlivosti krve. Na základě výsledků určí lékař vhodnou léčbu. Látka, používaná na rozpuštění krevní sraženiny - trombu, neprochází placentou a riziko případných komplikací není vysoké. Po prodělaném žilním tromboembolismu v těhotenství, se doporučuje pokračovat minimálně 6 týdnů po porodu, přičemž délka celkové léčby by měla být podle obecných doporučení. S ohledem na dnešní poznatky je možno konstatovat, že pokud je žilní trombóza diagnostikována včas, lze převést taková opatření, která plod neohrozí a je možné těhotenství dokončit přirozeným porodem.

Prevence trombózy v těhotenství

Navzdory stávajícím rizikovým faktorům, se dá udělat hodně, aby se trombóze předešlo. Nejlepší prevencí trombózy je pohyb - chůze a jízda na kole jsou ideální, protože podporuje tok krve směrem k srdci. Zdravou stravou, popř. vhodnou dietou, která podporuje trávení, se dá podle odborníků také přispět k prevenci vzniku trombózy. Vynikající pomůckou jsou také dobře přizpůsobeny kompresní punčochy.
Příliš dlouhé sezení v autě může zvýšit riziko trombózy zejména koncem těhotenství, protože krev nemůže proudit. Z tohoto důvodu je třeba alespoň každou hodinu a půl až dvě hodiny jízdy udělat krátkou přestávku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení