Touha po dítěti a revmatismus: Co je třeba zvážit?

"Revmatismus - to mají jen staří lidé," můžeme často slyšet z různých stran. Existují však i mladí pacienti a děti, jež postihlo toto onemocnění. Proto, pokud se ženy dostanou do životní fáze, kdy chtějí mít dítě, přicházejí první obavy. Je u revmatických pacientů možné těhotenství? Jak bude probíhat? Mohu vůbec otěhotnět?

tuzba-po-dietati-a-reumatizmus

Dobrou zprávou je, že většina revmatických pacientek si své přání může splnit - s několika výjimkami. To může potěšit mnoho žen, které chtějí otěhotnět i přes chronicko - revmatická onemocnění. Důležité je, aby jejich těhotenství bylo naplánováno na dobu, kdy je nemoc aktivní pokud možno co nejméně. V případě, že jste se s partnerem rozhodli mít dítě, je vhodné včas to tedy konzultovat s ošetřujícím lékařem. Spolu s ním je třeba projít všechny dosavadní výsledky, odběry a přehodnotit léky, které užíváte.

Některé léky, které se používají převážně při zánětlivých revmatických onemocněních, mohou u mužů a žen poškodit plodnost dočasně nebo trvale.

U žen, podle profesorky Dr. Moniky Østensen, z Fakultní nemocnice v Bernu, v případě protizánětlivých a bolest zmírňujících antirevmatik bez steroidů, se plodnost může snížit jen dočasně. Je to způsobeno tím, že tělu vlastní enzym cyklooxygen může oddálit nebo zabránit ovulaci. Proto by měly ženy s revmatickým onemocněním posoudit s lékařem léky, které užívají. Je užitečné, pokud je u těchto pacientů dočasně přerušena léčba.

U mužů nemají antirevmatické léky na rozdíl od žen, žádný vliv na jejich plodnost. Ale i pro muže platí: v případě, že chtějí mít s partnerkou dítě, je potřeba navštívit lékaře!

Například léčba protizánětlivými léky s obsahem methotrexátu může být spojena s poškozením tvorby spermií, případně může dojít k narození dítěte s deformacemi. V případě užívání metotrexátu je vhodné jej vysadit alespoň 3 měsíce před plánovaným těhotenstvím.

Mezi jednu z nejčastějších forem revmatu patří revma - artritida. V případě artritidy mají pacienti ztuhlé, oteklé a bolestivé klouby. V krvi je možné pozorovat vysokou úroveň zánětu. Léky, jako je kortizon a tzv. DMARD pomáhají snížit zánět a zmírnit bolesti. Klouby jsou chráněny v dlouhodobém horizontu a jejich funkce je zachována.

Velký význam pro nastávající matku a dítě je kontrolovat jejich stav v každé fázi těhotenství pravidelně a důkladně. Naštěstí se u 50 - 70% žen s revmatoidní artritidou významně během těhotenství zlepší zdravotní stav, malá část je dokonce zcela bez medikace. U 15 - 30% pacientek je třeba i během těhotenství nadále užívat léky na tlumení bolestí.
Akutní účinný lék - kortizon - se může během těhotenství podávat pouze v nízkých dávkách a vždy to musí dobře posoudit lékař.

Analgetika, jako je ibuprofen, jsou v zásadě také skvělý způsob, jak zmírnit menší bolesti kloubů, ale měly by být nasazeny nejdříve od 32. týdne těhotenství. Jinak by mohly vést ke zvýšení rizika krvácení u dítěte nebo poškodit funkci ledvin. I tyto léky je třeba vždy konzultovat se svým lékařem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení