Svalové křeče v těhotenství

Téměř každá nastávající matka zná nepříjemný pocit, když ji v noci probudí spontánně se objevující, bolavé křeče v nohách. Křeče v dolních končetinách se objevují hlavně v posledním trimestru těhotenství. Jak k nim dochází? Dá se jim zabránit? Jak často se tento problém bude opakovat?

svalove-krce-v-tehotenstve

Příčiny svalových křečí

Příčinou svalových křečí jsou poruchy krevního oběhu. U lidí, kteří mají nedostatečný přísun minerálních látek, dochází ke křečím v noci, kdy jsou svaly uvolněné. Vlákna jsou nedostatečně prokrvována a reagují na tento stav extrémně bolestivými stahy - křečemi. V případech těhotných žen se jedná hlavně o zřetelný nedostatek hořčíku, který je odpovědný za "spolupráci" mezi nervem a svalem. Nebezpečné situace vznikají tehdy, když nedostatečný příjem hořčíku způsobuje stahy dělohy, které mohou vyvolat předčasný porod. Hned první slabé křeče v končetinách by měli být určitě považovány za varování a nemělo být se nad nimi mávnout rukou.

Rychlá pomoc

V případě, že dostanete křeč do lýtka, stehna, chodidla nebo hýždí, měli byste jako okamžité opatření promasírovat danou část končetiny. Ačkoli se to v prvním okamžiku zdá jako velmi bolestivé, je to nejlepší pomoc. I termofor (pryžová láhev s teplou vodou) nebo přiložení teplého ručníku podpoří uvolnění křeče a rozšíří krevní cévy, čímž se stimuluje krevní oběh. Zvláště při křečích v dolních končetinách se doporučuje co nejvíce natáhnout nohy a natahovat prsty směrem nahoru. I silný tlak nohou proti podlaze poskytne úlevu.

Jak můžeme křečím zabránit?

Abyste alespoň částečně zabránili vzniku svalových křečí, je vhodné preventivně dodržovat následující:

  • nohy byste si měli co nejčastěji dávat do vyvýšené polohy, alespoň na 30 minut
  • při sprchování střídejte teplou a studenou vodu, která zlepšuje krevní oběh a také pomáhá předcházet oteklým kotníkům
  • vysoké podpatky by měly být pro Vás během těhotenství úplné tabu, protože zkracují lýtkové svaly a zvyšují tak potenciální nebezpečí vzniku křečí
  • chodit naboso, před spaním si protáhněte svaly, hlavně na nohou a nechte si je od partnera namasírovat, zabráníte tak i vzniku křečových žil
  • výborným zdrojem chybějících minerálů je i banán a kakao - při zvýšené konzumaci však mohou vést k zácpě, důležitou prevencí je i pravidelný pohyb, který napomáhá zlepšení krevního oběhu - procházky, rychlá chůze nebo tanec

Svalové křeče v těhotenství - pomáhá úprava stravy

Mnoho potravin je výborným zdrojem hořčíku a minerálních látek. Patří mezi ně: ořechy všech druhů, dýňová semínka, sezamová semínka, celozrnné výrobky, luštěniny, sójové výrobky, drůbež, ryby, avokádo, banány a sušené ovoce. Vápník a draslík jsou také důležitými prvky, jejichž potřebné množství mohou pokrýt potraviny jako špenát, mangold, švestky, fenykl, kapusta, kefír, mléko a vhodná minerální voda. Každý, kdo navzdory úpravě stravy trpí křečemi, by měl po konzultaci s lékařem sáhnout po doplňcích jako např. šumivé tablety, pastilky nebo kapsle.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení