Proč se rodí stále více dětí ze zkumavky?

Věděli jste, že první dítě ze zkumavky se v České republice narodilo již v roce 1984? V současné době u nás žije již přes 100 000 dětí, které se narodily díky metodě asistované reprodukce. Celosvětově se jedná o číslo přibližně 5 000 000 dětí ze zkumavky.

Jaké faktory rozhodují?

Číslo je opravdu vysoké a je to dáno hned několika faktory. Zvyšující se věk párů toužících po miminku je prvním rizikem. Hrozí totiž, že daný pár bude mít problémy s početím miminka přirozenou cestu. Dalším faktorem ovlivňujícím plodnost je především životní styl, stres, tělesná váha a celkový zdravotní stav. Mnoho mužů po prodělání některých chorob má velmi nízký počet spermií, a proto by přirozenou cestou dítě nikdy nezplodili. I v takových případech dokáže pomoci metoda asistované reprodukce.

Tajemství asistované reprodukce

Oplození ve zkumavce může proběhnout s vajíčky a spermiemi daného páru, nebo pokud pár neprodukuje zdravá vajíčka a spermie, může využít dárců. U žen a mužů s rizikem závažných dědičných chorob či vrozených vad je rovněž nutné využít dárcovství. V případě metody asistované reprodukce dochází častěji k vícečetným těhotenstvím, které jsou všeobecně rizikovější a náročnější, a to i u žen, které otěhotněly přirozenou cestou. Proto se výzkum zaměřuje na vylepšení metody tím směrem, že by bylo do dělohy přenesené pouze nejsilnější a nejkvalitnější embryo.

Možná rizika

Každé těhotenství s sebou přináší určité riziko narození dítěte s vrozenou vadou či vážnou chorobou. Dnes již naštěstí existují mnohé metody vyšetření, které mohou určitá onemocnění odhalit včas. Pokud se snažíte o početí miminka déle než rok, je dobré zajít si na vyšetření. Zpravidla se začíná vyšetřením mužů, které je méně zatěžující a náročné. Po vyhodnocení spermiogramu se lékař rozhodne, zda je nutné vyšetřit i ženu. Po zhodnocení výsledků případně navrhne odpovídající léčbu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení