Proč je kyselina listová důležitá pro početí i těhotenství?

Co by ženy před plánovaným otěhotněním a zejména pak v těhotenství neměly podcenit, je příjem pro tělo a plod důležitých látek. Jednou z těchto živin je bezpochyby kyselina listová. A proč je tolik důležitá?

 

Co je kyselina listová?

Kyselina listová je pro tělo potřebný, ve vodě rozpustný, vitamín skupiny B. Nachází se především v listové zelenině, jako je například špenát, chřest, brokolice či růžičková kapusta. Vařením zeleniny se ovšem kyselina listová ničí. Z dalších důležitých zdrojů můžeme jmenovat luštěniny, fíky, celozrnné pečivo, kvasnice či ledvinky.

Účinky kyseliny listové

Kyselina listová je nezbytná především v době těhotenství, kdy snižuje riziko vrozených vad neurální trubice. Velký význam má rovněž pro správnou krvetvorbu a v neposlední řadě se podílí na vzniku aminokyselin. Je vědecky dokázáno, že v případě nedostatečného příjmu kyseliny listové v době těhotenství hrozí zvýšené riziko potratu, odtržení placenty, vývojových vad. Nedostatek kyseliny listové se ovšem může podílet i na vzniku neplodnosti.

Role kyseliny listové před početím

Pokud plánujete těhotenství dopředu, je dobré zvýšit příjem kyseliny listové už tři měsíce před početím. V době před početím je doporučený denní příjem kyseliny listové 400 mikrogramů denně. Je to dáno tím, že hned v první týdnech těhotenství se dítěti vytváří mozek a mícha, a proto je vhodné mít již v této době dostatečný přísun tohoto potřebného vitamínu.

Význam kyseliny listové v těhotenství

V době těhotenství je zapotřebí zvýšit příjem kyseliny listové až na 600 mikrogramů denně, a to alespoň po dobu prvních tří měsíců. Je prokázáno, že pravidelné užívání doporučených denních dávek kyseliny listové může snížit riziko vrozených vývojových vad až o 50 %. U žen se zvýšeným rizikem defektu neurální trubice, ženám s celiakií, vrozenou anémií nebo epilepsií, může být lékařem předepsána vyšší dávka kyseliny listové, a to až 5 000 mikrogramů. Co se týče negativních účinků kyseliny listové, dosud nebyla prokázána rizika zvýšeného užívání kyseliny listové. Jelikož je tento vitamín rozpustný ve vodě, jeho nadbytečné množství je z těla vyloučeno močí.

V našom eshopu můžete najít kyselinu listovou v PinkFertile (pro ženy) a Bluefertil (muži).

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení