Potraviny, které zvýší šanci na početí

Už týdny se s partnerem snažíte otěhotnět a stále se nedaří? Než začnete běhat po doktorech a vyšetřeních, můžete ještě vyzkoušet pár tipů.

neplodnost

Faktory ovlivňující početí

Důležitým faktorem pro plodnost je samozřejmě životní styl, ke kterému se pojí i zdravé stravování. S jídelníčkem souvisí i tělesná váha, ať už je příliš vysoká nebo nízká, může to mít vliv na pravidelnost cyklu a ovulaci. U velmi hubených žen je produkce estrogenu nízká a ovulace se nemusí dostavit vůbec, u obézních žen je naopak produkce estrogenu příliš velká. Tělesná váha ale není problémem jen žen, i příliš hubení a obézní muži mají problém, a to především s tvorbou spermií.

Potraviny podporující otěhotnění

Potravin, které mají díky svému složení, přímý vliv na otěhotnění či snižují riziko potratů, je mnoho. Aniž byste tušili, jaký vliv mohou mít, většinu z nich určitě máte ve svém jídelníčku.
Aby žena měla zdravá vajíčka, měla by jíst především cereálie, neboť v nich obsažený vitamín E a B jsou důležité pro buněčnou reprodukci a hormonální rovnováhu. Další důležité látky pro otěhotnění, které bychom měli do těla pravidelně dostávat, jsou železo a bílkoviny. Proto do svého jídelníčku zařaďte libové maso , a to především krůtí a hovězí. S mírou bychom měli také pít plnotučné mléko. Vysoký obsah vápníku má totiž vliv na ovulaci. Beta-karoten v mrkvi zase pomáhá vyrovnat hladinu hormonu a snižuje tím riziko potratů. Beta-karoten je nutný i pro tvorbu folikulární tekutiny, která je důležitá pro správné zrání vajíčka. Pro zdravý vývoj vajíček a regulaci tvorby hormonů jsou důležité omega – 3- nenasycené mastné kyseliny obsažené například v řepkovém oleji nebo ořeších. Hormony dokáže vyrovnat také banán s obsahem vitamínu B6, jehož nedostatek může způsobit nezdravý vývoj spermií a vajíček.

Co by měli jíst muži?

Jídelníček pro muže by měl obsahovat rajčata, která se skládají z lykopenu. Ten má za úkol zvýšit kvalitu spermií. Pro spermie je stejně důležitý i selen obsažený například v cibuli. Na vitalitu a pohyblivost spermií mají v neposlední řadě vliv omega 3 mastné kyseliny, které mohou muži doplnit pojídáním vlašských ořechů.
Negativní vliv na otěhotnění má především alkohol a kofein, a proto byste se měli těmto nápojům během snahy otěhotnět určitě vyhnout.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení