Porucha ovulace jako příčina neplodnosti

Věděli jste, že problém s ovulací je vůbec nejčastější příčinou nemožnosti otěhotnět? Statistika přitom ukazuje, že až 40 % žen má problémy s ovulací. Zajímá vás, jak a proč dochází k poruchám ovulace nebo jaké jsou první příznaky?

porucha-ovulace-jako-pricina-neplodnosti

Jak odhalit první projevy?

Poruchy ovulace se projevují různým způsobem. Mezi nejčastější však zpravidla patří zcela chybějící menstruace či menstruace s velmi malou frekvencí. Kromě toho může být projevem poruchy ovulace i nepravidelná menstruace. Setkat se však můžete i s velkými změnami v tělesné hmotnosti, problémy s akné či výskytem nadměrného ochlupení na těle i tváři.

Příčiny problémů s ovulací

Vzhledem k tomu, že k početí je zapotřebí ovulace, je hledání příčiny problémů s ovulací zásadní. Poruchy ovulace mohou být způsobeny z různých důvodů. Jedním z nich je například hormonální rovnováha. Ať už je hladina některého z důležitých hormonů nižší, nebo není dostatečná citlivost vaječníků na běžné hladiny hormonů, může to mít za následek poruchy ovulace. Nejen nízká hladina hormonů, ale i zvýšení hladina mužských hormonů avšak může negativně ovlivnit ovulaci.

Vaječníky ovšem mohou být rovněž poškozeny z důvodu některého onemocnění, nebo nemusí být dostatečně vyvinuty. Potíže s ovulací mají často i ženy, které mají velmi nízkou hmotnost nebo je jejich tělo často vystaveno nadměrné fyzické zátěži. Jedná se zpravidla o profesionální sportovkyně. Někdy se porucha ovulace může objevit i v souvislosti s vysazením dlouhodobě užívané antikoncepce.

Proto je dobré si ovulační dny sledovat a zjednodušit si to můžete našimi ověřenými ovulačními testami.

Trvalé poruchy ovulace

S poruchami ovulace se ruku v ruce často objevuje i syndrom polycystických ovarií, kdy z důvodu hormonální nerovnováhy vajíčka buď vůbec nedozrávají, nebo dozrávají, nicméně se často neuvolní. I proto je syndrom polycystických ovarií jednou z dalších možných příčin neplodnosti.

Bohužel ještě před 40. rokem může dojít k předčasnému ovariálnímu selhání, nicméně se nejedná o častý jev. Funkce vaječníků a tedy i ovulace může být mimo jiné narušená i v důsledku opakovaných operací vaječníků.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení