Plodnost v průběhu let

Neplodný pár je takový pár, který při pravidelném nechráněném styku po roce neotěhotní. Bohužel takových párů je čím dál více a faktorů, které to ovlivňují, je hodně. Bylo tomu ale tak vždy?

Jak šel čas s mužskou plodností?

Když se zaměříme na muže, jejich plodnost prudce klesla. Až si přečtete čísla, možná vás překvapí, jak moc. Přibližně v šedesátých letech minulého století muselo dle doktorů v 1 ml ejakulátu být alespoň 80 milionu spermií tak, aby byl muž schopen oplodnit ženu, v 80. letech minulého století již doktoři tuto hranici zmírnili a stačilo 40 milionů spermií. Dnes se přitom považuje množství 20 milionů spermií jako dostatečné. Původní hranici by většina mužů již nesplnila.

Počet spermií ovlivňuje mnoho faktorů - životní styl, strava, chemické látky obsažené ve vodě a potravinách. Stres, alkohol, drogy – to vše bohužel k dnešní době patří a rozhodně to plodnosti neprospívá. Snižuje se nejen počet spermií, ale také kvalita a pohyblivost, což má na oplodnění velký vliv.

Ženy a jejich plodnost dříve a dnes

Co přispívá ke snižující se plodnosti žen? Jsou to podobné vlivy jako u mužů a k tomu všemu zvyšující se průměrný věk prvorodiček. Čím je žena starší, tím se snižuje šance na oplodnění. V dnešní době je průměrný věk daleko vyšší, než byl v minulém století, a to přibližně o deset let. Nejen věk žen, ale i stáří mužů je důležité. Ačkoli může ženu oplodnit i padesátiletý muž, je šance na těhotenství daleko menší než v případě třicetiletého muže.

Samozřejmě dále na plodnost mají vliv i životní prostředí či fyzický stav. Například zvyšující se míra obezity v populaci rozhodně může být jedním z faktorů zvyšující se neplodnosti.

Počet neplodných párů v minulosti nemusí být úplně přesně znám, neboť v minulém století nebyly možnosti vyšetření plodnosti a léčby takové jako dnes. Také je fakt, že mnoho žen a mužů se za svůj problém stydělo a odbornou pomoc ani nevyhledalo.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení