Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy a těhotenství - tato kombinace není nic neobvyklého. Přibližně polovina všech těhotných žen trpí pálením žáhy v těhotenství často poprvé v životě. I když je to velmi nepříjemné, není žádný důvod k poplachu. Zejména v poslední třetině těhotenství je pálení žáhy jedním z nejčastějších obtíží.

palenie-zahy-v-tehotenstve-choroby-v-tehotenstve

V průběhu těhotenství probíhá v těle mnoho změn. Vše se postupně mění a přizpůsobuje životu dvou organismů. Hormony se starají o to, aby byly tkáně a svaly uvolněné a miminko tak mělo dostatek prostoru pro svůj růst a vývin. Působením těhotenských hormonů ztrácí svěrač při vyústění z jícnu svou elasticitu. Nepříjemným výsledkem je to, že kyselý obsah žaludku se vrací zpět do jícnu a způsobuje pálení žáhy. Zejména v posledních týdnech bývá tento průchod velmi úzký. Rostoucí dítě tlačí více a více na žaludek a kyselý obsah žaludku je proto nucen vracet se zpátky nahoru. To způsobuje návrat agresivních žaludečních šťáv do jícnu. Ty v jícnu dráždí citlivou sliznici a vytvářejí tak pocit pálení.

Proti těmto problémům obvykle pomáhá změna životního stylu a stravovacích návyků.
V období těhotenství by měly být součástí každého dne chvíle uvolnění a odpočinku. Vhodná je např. jóga nebo relaxační cvičení napomáhající k odbourání stresu a navození dobré nálady a uvolnění.
I během jídla je třeba najít si čas jen pro tuto činnost a nezabývat se jinými aktivitami.

Potraviny a nápoje, které mohou podráždit žaludek by měly být konzumovány jen v minimálním množství, vhodné je zříci se jich úplně. Mezi ně patří kofein, sladkosti, kořeněná a mastná jídla. Před spaním byste neměli jíst minimálně 3-4 hodiny.

Během těhotenství je prospěšné rozdělit si jídla na pět až šest menších porcí denně. Má to několik výhod - hladina cukru v krvi tak klesá pomaleji, matka a dítě jsou během celého dne rovnoměrně zásobovány živinami a zabrání se tím přebytečnému přejídání se. V pozdější fázi těhotenství, kdy dítě potřebuje více prostoru, jsou lépe stravitelné menší porce jídel.
Pitný režim v těhotenství je také velmi důležitý. Doporučuje se vypít minimálně 2 litry denně - v horkých letních dnech i více. Nejlepší možností jsou nízkokalorické nápoje jako bylinné a ovocné čaje, zředěné ovocné šťávy a minerální vody.

Někteří pomocníci pro zmírnění pálení žáhy v těhotenství doporučují:

  • suchý chléb, přičemž nejlepší je tmavý chléb
  • během spánku nebo odpočinku je pro horní část těla vhodná mírně zvýšená poloha. Může pomoci i polštář vložený pod záda.
  • můžete se také zeptat v lékárně na homeopatické léky.
  • léky obsahující antacida neutralizující žaludeční kyseliny v žaludku a nevstřebávají se do krve matky ani dítěte

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení