Kouření v těhotenství ohrožuje zdraví dítěte

Podle studie amerického Národního institutu pro výzkum drogových závislostí jsou děti kuřaček vzpurnější a chovají se rizikověji, experimentují s tabákem již kolem 10 roku věku a v dospívání trpí úzkostnými poruchami.

fajcenie-v-tehotenstve-vplyv-fajcenia-na-plod-nikotin-detsky-plod-fajcenie-tehotenstvo-ako-otehotniet

"Má to svou podstatu ve vlivu tabáku na mozek dítěte." řekla ČTK lékařka z pražské poradny pro odvykání kouření Eva Králíková.

Kuřačkám se rodí děti lehčí zhruba o 250 gramů. "Ženy většinou vědí, že budou mít menší dítě a mylně se domnívají, že porod bude lehčí. To je omyl, záleží na velikosti hlavičky. Menší porodní váha však představuje fyzický i psychický handicap, který se projeví v dalším vývoji dítěte,".

Podle Králikové byl dokonce u dětí silných kuřaček po narození popsán abstinenční syndrom - novorozenec neutišitelně křičel a uklidnil se, až když dostal nikotinovou náplast. Přední odborník na léčení závislostí, primář Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor, ČTK řekl, že nikotin zvyšuje riziko potratu. "Žena by měla přestat v těhotenství kouřit už proto, aby dítě donosila. Dítě kuřačky se vlastně dusí, s matčinou krví dostává vedle kyslíku také oxid uhelnatý," vysvětlil.

Zdroj: ČTK-Naďa Myslivcová

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení