Kdy je zapotřebí vysadit antikoncepci?

Užíváte dlouhodobě některý z typů antikoncepce a trápí vás otázka, kdy je vhodné antikoncepci vysadit? Máte strach, že užívání antikoncepce bude mít vliv na schopnost otěhotnět?

Dítě i po vynechání jedné pilulky

Přípravků hormonální antikoncepce je hned několik druhů - pilulky, náplasti či injekce. V současné době jsou tyto produkty již vyráběny s co nejnižší dávkou hormonů. Tělo si s touto nízkou dávkou hormonů dokáže rychle poradit a odbourat je velice brzy. Dříve pilulky obsahovaly vyšší dávku hormonů, a proto ženám trvalo delší dobu, než otěhotněly. A právě odtud pramení strach z nemožnosti otěhotnět.

Bezproblémové otěhotnění hned po vysazení pilulek dokazuje i nutnost pravidelného užívání hormonální antikoncepce, neboť i po vynechání jedné jediné pilulky můžete neplánovaně otěhotnět. Lékaři se shodují, že pravděpodobnost otěhotnění je hned po vysazení pilulek dokonce nejvyšší.

Další typy hormonální antikoncepce

Stejný případ jako antikoncepční pilulky jsou i náplasti, u nichž rovněž dochází k rychlému odbourání dávky hormonů, a proto stačí, když je vysadíte až v momentě, kdy si doopravdy přejete otěhotnět. Pozor si ovšem dejte na hormonální injekce, kde je situace trochu odlišná. Zde se předpokládá možné těhotenství přibližně 10 měsíců po aplikaci. Samozřejmě počítejte s tím, že je tento údaj individuální. Některým ženám se tak podaří otěhotnět již po 3 – 4 měsících po vysazení tohoto druhu antikoncepce. Jiné však mohou čekat i dlouhých třicet měsíců. V případě, že plánujete těhotenství v krátkém časovém horizontu - například jednoho roku, tak vám tento způsob ochrany lékař určitě nedoporučí.

Nezapomínejte na další faktory

Při plánování těhotenství ovšem musíte počítat i s dalšími vnějšími vlivy, které působí na početí. Jedná se například o věk, zdravotní stav, stres či různé druhy léků. Pokud ale máte nějaké obtíže, je dobré vždy vše pro jistotu prokonzultovat s vaším gynekologem tak, aby se něco důležitého nezanedbalo.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení