Jak poznat plodné a neplodné dny?

Ať už se snažíte otěhotnět nebo naopak hledáte ještě další způsob antikoncepce, je pro vás důležité vědět, kdy máte plodné a neplodné dny. Z celého cyklu jsou plodné přibližně 3 dny před a 3 dny po ovulaci. V den samotné ovulace je pravděpodobnost otěhotnění samozřejmě nejvyšší. Proto se dnes podíváme na to, jaké existují metody zjištění plodných dnů.

 jak-poznat-plodne-a-neplodne-dny-jak-otehotnet-ifertility.cz

Co říká kalendář?

Prvním způsobem je klasická kalendářová metoda, kdy si do menstruačního kalendáře zaznamenáváte svůj cyklus. Tato metoda je ale značně nespolehlivá, a proto je dobré ji doplnit ještě o další nebo ji zcela vypustit.

Pozorujte se

Další metodou je takzvaná hlenová metoda, kdy žena sleduje množství a strukturu hlenu tvořeného v děložním hrdlu. Na začátku cyklu jsou suché dny, které jsou zároveň neplodnými dny. Jakmile se změní hlen na vodnatější a kluzčí, je to známka toho, že maximálně do 6 dnů přijde ovulace. Jedná se již pravděpodobně o plodné dny. Vrcholný výskyt hlenu se nazývá dnem, kdy je poslední výskyt kluzkého hlenu. Po tomto dni by se žena měla ještě 3 dny zdržet nechráněného pohlavního styku, pokud se nesnaží o miminko.

Měřte teplotu

Poslední metodou, jak zjistit své plodné dny, je měření bazální teploty. Ta se měří v pochvě, v konečníku nebo v ústech, a to nejlépe ráno hned po probuzení, než vstanete z postele. Hned po ukončení menstruačního krvácení se pohybuje teplota obvykle kolem 36,5°C. Přibližně 2 dny před ovulací teplota mírně poklesne a v den ovulace a následující dny náhle vzroste o 0,3 až 0,6 °C. Konec menstruačního cyklu značí pokles bazální teploty pod 37°C.

S měřením bazální teploty vám může pomoci moderní přístroj cyclotest baby, který vám pomůže dle naměřených hodnot stanovit plodné a neplodné dny. Funguje velice jednoduše. Měřič teploty vložíte do úst a čekáte na signál z počítače, že je měření ukončeno. Následně se vám na obrazovce objeví symboly plodných nebo neplodných dnů.