Hormonální terapie

Narušený cyklus často zmaří veškeré pokusy mít dítě. Umělé hormony mohou napomoci rovnováze a stimulovat tak dozrávání vajíček.

hormonalna-terapia

Až u čtvrtiny všech párů je první pokus stát se rodiči marný. Častou příčinou je hormonální nerovnováha u žen. Když pár jde s tímto problémem ke gynekologovi, je to jeden z jeho prvních kroků. Začne se analyzovat hladina hormonů. Hormony zajišťují vše nezbytné pro pravidelný měsíční cyklus. V případě, že je to tak, nedochází k problémům s početím dítěte. Aby došlo k oplodnění vajíčka, je třeba zapojit různé hormony. Pokud je tato souhra hormonů narušena, má vliv na plodnost žen. Hormonální poruchy mohou pramenit např. z poruch štítné žlázy, nadměrné tvorby prolaktinu (hyperprolaktinemie), který potlačuje ovulaci, nebo vysokým podílem mužských hormonů (hyperandrogenémia). V závislosti na příčině poruchy lékaři předepisují léky na upravení rovnováhy hormonů. V případě, že žena trpí vysokou obezitou a hyperandrogenémiou, může často normalizovat své hormony bez léků úpravou životního stylu.

Stimulace zrání vajíček

Vnějším ukazatelem hormonální poruchy je nepravidelná menstruace. Nepravidelnost poukazuje na to, že s vaječníky něco není v pořádku. Přesné hodnoty hormonů může určit lékař na základě krevního testu. K určení hladiny hormonů je zapotřebí více krevních vzorků, odebraných v několika časových úsecích. Přitom zkoumá laboratoř hladinu FSH (folikuly stimulující hormon), aby se objasnilo, zda vaječníky mají schopnost zajistit zrání folikul. S blížícím se obdobím menopauzy, se snižuje počet folikulů ve vaječnících a koncentrace FSH se v krvi ženy zvyšuje. Hormony tak pro léčbu neplodnosti nemají smysl. Pokud vajíčka ještě mohou dozrát, používají se hormony jako stimulační prostředek i jako součást jiné léčby neplodnosti. Stimuluje se tím schopnost vaječníků napomoci dozrávání většího množství folikul. Zvyšuje se tak šance na získání několika oplodněných vajíček.

Riziko vícečetného těhotenství

Hormonální stimulace vykazuje v mnoha případech úspěch. Podle Centra pro zdravotní výchovu se zvyšuje porodnost po léčebném cyklu až o 5-10%. Nicméně, existují určitá rizika. Může vzniknout tzv. hyperstimulační syndrom, kdy dojde ke zvětšení vaječníků, které produkují příliš mnoho a příliš velké folikuly nebo je produkováno příliš mnoho hormonů. Některé ženy přitom cítí mírné bolesti břicha a nevolnost, jiné zase pocity napětí v břiše a dušnost. V krajním případě může dojít až na hospitalizaci ženy. Další zvýšené riziko představují hormony pro vícečetná těhotenství, kdy se mohou narodit trojčata, čtyřčata nebo více dětí, což může ohrozit zdraví matky i dětí. Pokud dojde k nadměrné stimulaci, radí lékaři vyhnout se pohlavnímu styku. Zjednodušeně řečeno, ošetřující lékař sleduje účinky a stimulaci hormonů ultrazvukem a na základě výsledku určí další postup.

Výskyt hormonální nerovnováhy u mužů je velmi vzácný

I u mužů se mohou objevit problémy související s hormonální nerovnováhou - je to ale mnohem méně pravděpodobné než u žen. Pokud existuje podezření, může se nechat muž vyšetřit urologem, který zjistí, zda nedošlo k nějakým poruchám v mozku nebo varlatech. Pro tento účel se měří koncentrace různých hormonů v krvi. Pokud mozek nedostatečně stimuluje varlata, dá se to napravit hormonální léčbou.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení