Hormonální terapie na podporu plodnosti

Až 20% párů v České republice je neplodných. V přibližně polovině případů jde o mužskou neplodnost. Je to tedy půl na půl. Dle příčiny neplodnosti bývá nasazena odpovídající léčba nebo je doporučeno podstoupení umělého oplodnění. Jednou z možných a velmi častých léčebných metod je ovšem i hormonální terapie.

Proč hormonální terapie?

V případě ženské neplodnosti je třeba navodit pravidelnou ovulaci, s níž mají ženy, kterým špatně funguje mezimozek, velký problém. V takovém případě je nutné dodávat ženskému tělu speciální pumpičkou hormon GnRH, jež je zodpovědný za navození ovulace. Druhým případem, kdy může být neplodná žena léčena hormony, je, jestliže v jejím těle převládají mužské hormony nad ženskými. Většinou mívají tento problém ženy trpící obezitou. V takové chvíli je na řadě dieta doprovázenou hormonální terapií.

Účinky hormonální terapie

Hormonální terapii může gynekolog doporučit i tehdy, když je pravidelná menstruace a ovulace. Hormonální léčba zvyšuje kvalitu vajíček, díky čemuž je zároveň zvýšená šance na početí a donošení zdravého dítěte. V případě hormonální terapie je ovšem rovněž vyšší riziko vícečetného těhotenství.

Hormonální terapie u mužů

Hormonální terapie není jen záležitostí pro léčbu ženské neplodnosti, ale může být využita i u léčby mužské neplodnosti. Opět záleží na příčině vyvolávající neplodnost. Mužská neplodnost je způsobena například nízkým počtem spermií, jejich špatnou pohyblivostí či kvalitou, neschopností průniku do děložního hrdla či jejich nepřítomnosti v ejakulátu. Na těchto příčinách se podepisuje nejen zdravotní stav muže, prodělané nemoci, ale také životní styl, a to především kouření, alkohol, či steroidy, které mohou nepříznivě ovlivnit počet i kvalitu spermií. Proto je dobré při plánování miminka minimálně tři měsíce před početím omezit negativní vlivy. I to totiž může zvýšit šanci na početí potomka.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení