Gestóza

Jako gestózu označují lékaři onemocnění v průběhu těhotenství, kdy dochází ke zvýšenému krevnímu tlaku (hypertenzní nemoci těhotenství). Gestóza se vyskytuje nejdříve v 20. týdnu těhotenství. Nejvíce postihuje ženy v posledním trimestru těhotenství.

gestoza

Termín "gestóza" označuje onemocnění související s vysokým krevním tlakem v průběhu těhotenství: tzv. Hypertenzní nemoci těhotenství.

Lékaři rozlišují následující typy gestózy:

  • ranní gestóza
  • pozdní (preeklampsia)HELLP syndrom
  • eklampsie

Ke gestóze dochází, když má těhotná žena vysoký krevní tlak a zvýšenou bílkovinu v moči (proteinurie). O vysokém krevním tlaku říkají lékaři, když je první naměřená hodnota vyšší než 140 mmHg a / nebo druhá hodnota je vyšší než 90 mmHg.
Proteinurii definují jako vylučování bílkovin více než 300 miligramů denně, při 24hodinovém sběru moči. Gestóza je jednou z nejčastějších komplikací těhotenství - vyskytuje se v 6-8% případů, většinou se jedná o preeklampsii.
Na základě lékařské prohlídky během těhotenství může lékař gestózu zjistit a včas léčit. V některých velmi závažných případech gestózy je třeba předčasné vyvolání porodu. Nicméně, toto se stává zřídka před 28. týdnem těhotenství - od této chvíle je novorozenec zpravidla již životaschopný.

Existuje několik rizikových faktorů pro gestózu, mimo jiné sem patří:

  • gestóza v předchozím těhotenství
  • obezita
  • mnohočetné těhotenství
  • diabetes mellitus
  • určité výsledky ultrazvukového vyšetření cév placenty a dítěte

Příčiny gestózy zůstávají neznámé. Nicméně, existuje několik hypotéz, které předpokládají, že placenta hraje důležitou roli jejího vzniku. Při léčbě gestózy lékař pravidelně sleduje krevní tlak těhotné ženy a při určité mezní hodnotě snižuje zvýšené hodnoty krevního tlaku pomocí léků. Léčba je obvykle stacionární, tj během pobytu v nemocnici. Tam mohou lékaři lépe sledovat průběh gestózy a snížit krevní tlak pomocí léků na požadované hodnoty.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení