Epilepsie v těhotenství

U žen s epilepsií probíhá těhotenství a porod obvykle zcela normálně. Neexistují specifická rizika pro těhotné ženy s epilepsií. I komplikace během těhotenství se nevyskytují častěji než u žen bez epilepsie. Nicméně, těhotenství je obzvláště sledované. Krevní obraz je pravidelně kontrolován, aby se upravilo dávkování léků. Důvod: Když se objem krve během těhotenství zvýší, krev se zředí a účinek léku je slabý.

epilepsia-v-tehotenstve

Nicméně pro dítě existují určitá rizika: Na jedné straně sestává nízké genetické riziko, že bude také trpět epilepsií. Na druhé straně to může vést k poškození plodu a mentálnímu postižení, když jeho matka bere léky (antiepileptika, antikonvulziva). Z tohoto důvodu musí být léky velmi pečlivě zvolené a podávané v nízkých dávkách. Pokud v posledních dvou letech nedošlo k epileptickému záchvatu ženy, může během těhotenství vynechat antikonvulziva, ale pouze po konzultaci s lékařem.

Aby se minimalizovala rizika pro dítě, doporučují se dodržovat následující zásady:

  • užívání kyseliny listové před a na začátku těhotenství
  • stanovení AFP kolem 16. týdne těhotenství
  • důkladné ultrazvukové vyšetření kolem 20. týdne těhotenství
  • v souvislosti s některými léky na epilepsii 4 týdny před termínem užívat 10 mg denně vitamin K, aby nedošlo ke srážení
  • podávání vitaminu K po porodu, aby se zabránilo mozkovému krvácení u novorozence
  • provedení EEG před narozením

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení