Dvojčata - početí, průběh těhotenství, porod

Pokud spatříme dvojčata kráčející ruku v ruce na procházce městem, nedá nám, abychom se na ně neusmáli, a nejedna maminka si řekne: "také takové chci". Zkusme se však podívat na to, co se skrývá za jejich početím, jak probíhá takové těhotenství, a co porod? Asi se tu dá najít mnoho společného, ale i odlišného od "klasického" těhotenství s jedním dítětem.

twins

Pod dvojčaty rozumíme současný vývin dvou dětí během jednoho těhotenství. 

Početí dvojčat

V těchto případech se dá očekávat, že na svět přijdou dvojčata:

  • pokud k početí došlo ve starším věku, kdy vlivem hormonálních změn dojde k propuštění více než jednoho vajíčka
  • při asistované reprodukci
  • vícenásobné těhotenství
  • dedičnost

Momentálně je poměr dvojčat k jednoplodovému těhotenství přibližně 1:80, tedy jedny dvojčata se vyskytnou na 80 těhotenství jednoplodových. Při asistované reprodukci je pravděpodobnost početí dvojčat podstatně vyšší - až 1: 4.

Jednovaječná dvojčata (monozygotní)

Jednovaječná dvojčata vznikají z jednoho vajíčka oplodněného jednou spermií, které se ve svém vývoji velmi brzy rozdělilo na dvě samostatné vývinu schopné části. Dělení jen několik hodin po oplodnění vede k navzájem nezávislým přechodům vejcovody a k navzájem nezávislému uhnízdění v děloze.

Mohou vzniknout tři varianty:

  • každé z dvojčat má svou vlastní placentu a své vlastní plodové obaly (blány)
  • obě dvojčata mají společnou placentu, ale každé má svůj vlastní plodový obal,
  • obě dvojčata mají společnou placentu a vyvíjejí se v jedné společné dutině, čili mají společný plodový obal.

Takové děti budou stejného pohlaví a budou sdílet stejné fyzické rysy a vlastnosti. Také budou mít stejnou krevní skupinu. Silná je i jejich psychická podoba.

Dvojvaječná dvojčata (dizygotní)

Vyskytují se častěji než jednovaječná dvojčata. Vznikají oplodněním dvou vajíček, které mohou pocházet jak z jednoho nebo i z obou vaječníků dvěma různými spermiemi. Každé z dvojčat má svou vlastní placentu a své vlastní plodové obaly (blány). U dvojvaječných mírně převyšuje četnost ženského pohlaví, přičemž procentuální je nejčastější kombinace 2x děvče, potom 2x kluk a kombinace chlapec-dívka je nejméně častá. Odlišují se ve svých dědičných vlohách a tělesně i duševně se chovají jako obyčejní sourozenci. Krevní skupinu mají odlišnou. Takto může dokonce dojít k narození dvojčat, které mají dva otce, protože každé vajíčko bylo oplodněno jiným mužem. Existují i případy, kdy dvojčata pocházejí ze dvou různých cyklů - v jednom měsíci je oplodněné jedno vajíčko a v druhém měsíci druhé vajíčko.

Mezi poruchy v této oblasti patří tzv. siamská dvojčata.

Průběh těhotenství

Jak se žena dozví, že čeká dvojčata? Na potvrzení těhotenství bez ohledu na to, zda je v bříšku jedno nebo více plodů většina žen používá těhotenské testy. Teprve následně při jeho pozitivitě navštíví gynekologa na potvrzení výsledku. Ten již při prvním ultrazvuku a při prvním odběru krve umí zachytit, zda se jedná o jednoplodové nebo víceplodové těhotenství. Už v 8. týdnu první ultrazvuk zachytí dva zárodky plodu resp. oddělené akce srdce. Také přítomnost vyšších hodnot hCG v krvi při prvním odběru naznačuje, že se může jednat o takovou graviditu. Potvrdí se také tehdy, když těhotná žena udává nezvykle mnoho pohybů plodu, pokud děloha leží výš než to odpovídá době těhotenství a objem břicha je nápadně velký.
Víceplodové těhotenství bez ohledu na to, jak probíhá se řadí mezi riziková těhotenství, a to nejen pro matku, ale i pro děti. Kromě nerovnoměrného vývoje jednotlivých plodů uvnitř dělohy a možnosti potracení jednoho či více plodů, existuje i riziko předčasného porodu. Každému těhotenství s více plody je třeba věnovat zvýšenou pozornost, proto ošetřující lékař častěji sleduje zdravotní stav matky i vývoj dvojčat. Pro ženu a pro její systém placenty a dělohy, na kterém jsou miminka závislé, to znamená zvýšené nároky. Vše se totiž děje dvojmo! Je třeba klást větší důraz na některé živiny a z tohoto důvodu je přímo nezbytné, aby je matka ve větší míře doplňovala. Jedná se hlavně o kyselinu listovou, vápník, železo, bílkoviny a další nezbytné živiny. Prenatální vitamíny jsou v tomto případě skvělým pomocníkem. Mnoho problémů, které těhotné překonávají ve větší míře než při "klasickém" těhotenství jsou způsobeny nadměrným přibráním na váze. Pro dvojčata se doporučuje přibrat asi 17-25 kg.

U těchto maminek se častěji vyskytuje:

nevolnost, dušnost, častější močení, gestóza, nadměrná zátěž, otoky, bolesti v kříži, vysoký krevní tlak, cukrovka, potrat v prvním trimestru

Díky lékařské péči, která je dnes již na vysoké úrovni, je naštěstí možné říci, že většina vícečetných těhotenství probíhá bez jakýchkoliv komplikací.

Porod

K porodu většinou dochází v 37.-38. týdnu těhotenství (zatímco u jednopočetného těhotenství porod nastává v 40. týdnu). Nástup porodní činnosti může být o něco slabší než u jednoplodového těhotenství. Nadměrně roztažená děloha totiž nedokáže "produkovat" dostatečně silné stahy. První doba porodní tedy může trvat o něco déle. Nezřídka dochází k předčasnému odtoku plodové vody. Plody se mohou v děloze nacházet uložené v těch nejrozličnějších kombinacích - jeden podélně, druhý napříč; jeden dolů hlavičkou, druhý nožkami či koncem pánevním. Určité kombinace vyžadují mimořádnou opatrnost při vedení porodu. Z těchto důvodů je vždy třeba zvážit, zda bude porod pokračovat "klasicky", nebo je vhodnější operační ukončení porodu císařským řezem. Porod druhého dvojčete musí proběhnout co nejrychleji, v průběhu 15 až 20 minut, protože toto dítě je kvůli zmenšení dělohy a kvůli nebezpečí předčasného uvolnění placenty silně ohrožené.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení