Co se skrývá pod pojmem asistovaná reprodukce

V dnešní době mají páry neschopné přirozenou cestou počít potomka velké možnosti. Neplodný pár je přitom takový pár, který nepočal dítě během 365 dní pravidelného pohlavního styku. Jestliže patříte k těmto párům, nevěšte hlavu a vyrazte nejprve na všechna potřebná vyšetření a své výsledky nechte následně zhodnotit odborníkem, nejlépe dvěma. Vždy je rovněž důležité mít vyšetření obou partnerů, aby se správně vyhodnotilo, proč pár nemůže počít dítě. Pokud vaše testy budou negativní a jedinou vaší šanci na miminko bude asistovaná reprodukce, nebojte se, už 30 let mají páry díky těmto metodám větší šanci mít vlastní miminko. Věděli jste, že jen u nás se až 3 000 dětí ročně rodí tzv. „ze zkumavky"?

asistovana_reprodukce

Jaké metody asistovaná reprodukce používá?

Úplně první metodou používanou v rámci asistované reprodukce a dosud používanou je metoda in vitro fertilizace. Probíhá tak, že se odeberou vajíčka i spermie a k oplození vajíčka dojde ve zkumavce. Před odběrem by měla probíhat tzv. hormonální příprava vaječníků, aby mohl být odebrán co největší počet vajíček. Jestliže dojde ve zkumavce k oplození, embrya jsou kultivována a přenesena do dělohy.

Další metodou je intrauterinní inseminace neboli zavedení spermií přímo do dutiny děložní. Po odběru se musí spermie nejprve oddělit od semenné tekutiny a pak je pomocí katetru lékař přenese do dělohy, a to v den ovulace.

Metoda, která se používá díky vyšší úspěšnosti častěji než in vitro fertilizace, je intracytoplasmatická injekce spermie, kdy je jedna spermie zavedena přímo do odebraného zralého vajíčka, a to pomocí tenké jehly. Pokud dojde k úspěšnému oplození, dále postup probíhá již stejně jako v případě metody in vitro fertilizace - kultivace a přenesení do dělohy.

Toto jsou nejčastěji používané metody. Ačkoli vás tyto metody možná děsí, když zajdete přímo do center asistované reprodukce, celý postup i jednotlivé metody vám podrobně vysvětlí.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení