Co obnáší vyšetření plodnosti?

Snažíte se už několik měsíců o miminko a stále nic? Ztrácíte pomalu naději a jste ve stresu? Možná je právě psychická stránka důvodem, proč se vám nedaří otěhotnět. Příčina však může být bohužel i vážnější. Proto zachovejte klid a nechte se vyšetřit u lékaře. V dnešním článku se podíváme na to, co takové vyšetření plodnosti obnáší.

snazilky-pokusate-sa-otehotniet-snazite-sa-otehotniet

Kde začít?

Vzhledem k tomu, že základní vyšetření muže je neinvazivní a rychlé, doporučuje se vždy jako první udělat spermiogram. Ten se vyhodnocuje z odebraného ejakulátu. Z jeho výsledku můžeme během chvíle zjistit počet spermií, jejich pohyblivost a tvar. Vyšetření se obvykle provádí po tří až pětidenní sexuální abstinenci. Aby byly výsledky co nejpřesnější, mělo by se vyšetření alespoň dvakrát opakovat.

Nezbytná vyšetření

Pokud je spermiogram vyhodnocen jako v pořádku, přistupuje se na vyšetření ženy. U ní se prvně odebere krev na hormonální vyšetření. Odběr krve se dělá většinou dvakrát až třikrát během jednoho menstruačního cyklu. Lze z něj zjistit funkčnost vaječníků i to, zda tvoří zralá vajíčka. Odběr případně odkryje i možné příčiny nedozrávání vajíček. Z vyšetření lze mimo jiné zjistit hladinu folikulostimulačního hormonu (FSH), luteinizačního hormonu (LH) a Anti-Mülleriánského hormonu (AMH), který informuje o zásobě vajíček.

V dalším kroku se provede ultrazvukové vyšetření dělohy a vaječníků. Lékař tak může posoudit velikost, strukturu či případné změny na těchto orgánech během menstruačního cyklu. Zaměřuje se také na výšku a kvalitu děložní sliznice, růst folikulů či přítomnost cyst nebo endometriózy.

Jestliže předchozí vyšetření nic neprozradí nebo je naopak potřeba podrobnější vyšetření vejcovodů, nastupuje vyšetření průchodnosti vejcovodů - hysterosalpingografie. Vyšetření je nebolestivé a pacientka se na něj nemusí připravovat. Výsledek se navíc dozví hned po vyšetření. Při negativních výsledcích se pak přechází ještě na genetické vyšetření, které umožní odhalit abnormality chromozomů a podá celkové informace o genetické výbavě rodičů.

Dalším nutným vyšetřením je imunologické, které zjistí možné protilátky proti spermiím, vajíčkům a případně embryím.

Dále se může provést hysteroskopie. Toto vyšetření ovšem už vyžaduje celkovou anestezii.

Důležité je najít příčinu

Zhruba ve 40% procentech případů je neplodnost zapříčiněná ženou a u 40% případů mužem, u 20% neplodných párů je příčina u obou partnerů. Při léčbě neplodnosti je velice důležité stanovit všechny příčiny a posoudit možnou léčbu.

Předtím se ale můžete v klidu domova otestovat Spermtestom nebo testem ženské plodnosti.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení