Ženy s nadváhou mají problém otěhotnět!

Obézní žena nemusí vůbec otěhotnět. A i když se jí to podaří, není to žádná výhra. Hrozí při tom řada komplikací. Proto zatněte zuby a zhubněte! Obezita, jedna z nejrozšířenějších a nejničivějších světových pandemií. Obezita způsobuje množství zdravotních komplikací: cukrovku, infarkt, mrtvici, vysoký krevní tlak. Jednou z nich je i neplodnost. Pokud chce obézní žena otěhotnět, je to pro ni velká motivace zhubnout. Často jediná, ale dost velká na to, aby skutečně vyvinula dostatek psychické síly a vydržela.

Proč to s tukem nejde

Zjednodušeně řečeno, v tukové tkáni se také nacházejí hormony. Protože je tuku v těle hodně, je hodně i hormonů a jejich celkové zvýšení vede logicky k hormonální dysbalanci - objevují se poruchy menstruačního cyklu, nepravidelná a bolestivá menstruace, případně vůbec k ovulaci nedochází. K dalším typickým příznakům patří hustší ochlupení, mastná pleť, polycystické vaječníky, vypadávání vlasů - dost šílená představa pro slušnou motivaci k výkonu, ne? Ale rychle, spíše než na vás dolehnou nezřídka se objevující deprese!

Jak poznáte, že vaše nafouklé "bříško" a "zadek" už nejsou ani sexy, ani zdravé?

Jednoduše. Pokud to není dost jasně vidět v zrcadle a na váze, vypočítejte si BMI - na internetu je pro to řada kalkulaček. Index nad 30 už zvedá varovný prst a říká, že Vám klesá šance na otěhotnění o několik procent. Hodnota nad 35 je alarmující - Vaše šance na oplodnění se snižuje o polovinu a zvyšují se zdravotní rizika těžké obezity. Vzhledem k ostatním negativním jevům současného životního stylu, prostředí a třeba i indispozice muže, se v tomto případě možnost otěhotnět stává téměř nereálnou.

Ale pozor! Už při snížení hmotnosti o 10% dochází ke zlepšení plodnosti. A pokud hmotnost klesne razantněji s přiblížením k normální hmotnosti, roste pravděpodobnost spontánního otěhotnění.

V centrech asistované reprodukce podstupuje umělé oplodnění mnoho obézních žen

Bohužel v řadě případů bezúspěšně. Skutečně jediným řešením je ubrat v těle tukovou tkáň a vrátit tak tělu hormonální rovnováhu. Kromě toho, ženě před těhotenstvím dost pomůže, když se dostane do kondice, se kterou se zejména ty poslední náročné měsíce budou zvládat mnohem lépe. Nemluvě o samotném porodu, který zejména u prvorodiček vyžaduje značnou výdrž.

Obézní těhotenství - žádná výhra

I když už se podaří obézní ženě otěhotnět, není to pro ni ani pro plod velmi bezpečné těhotenství. Zvyšuje se významně riziko preeklampsie (onemocnění placenty), případně se projeví eklampsie, což je život ohrožující předporodní stav. Roste také výskyt těhotenské cukrovky. Objevuje se vysoký krevní tlak, přetížení pohybového aparátu, komplikace při porodu, které si mohou vyžádat císařský řez. Celé těhotenství může být provázeno vážnými komplikacemi a nemalé je i riziko potratu.

Co dělat?

Je třeba vžít si pravidelnou tělesnou aktivitu alespoň 3x týdně. Určitě se z počátku hodí někdo, kdo vás bude motivovat: například osobní trenér nebo velká láska. Změna jídelníčku je druhá nedílná součást "terapie". I zde je důležité si změnu životního stylu zažít. Podle míry obezity je pak vhodné přistoupit k ostřejší redukční dietě pod dohledem lékaře. V momentě, kdy je vaše BMI v opravdu velmi závažné výšce (více než 35), je na zvážení odstranění tuku chirurgicky. Výhodou je okamžitý velký váhový úbytek a často i brzké otěhotnění.

Zdroj: zena.cz