Ženy 35+ aneb jaká jsou nejčastější rizika těhotenství
V dnešním hektickém světě se většina z nás snaží vybudovat svoji pracovní pozici, získat stálý příjem, mít zabezpečené bydlení, chtějí se někam podívat a až poté přichází na řadu děti. Podle statistik se již od 90. let věk matek zvyšuje. Zajímá vás, čím je to dáno či jaká rizika s sebou tento trend přináší?
Proč jsou dnešní matky starší?
Vyšší věk žen je dán i tím, že je více vysokoškolsky vzdělaných žen, které hned po škole nastoupí do zaměstnání a až po získání uspokojujícího příjmu a postavení se rozhodnou mít dítě. Tento proces trvá rok, dva, někdy i pět až deset let. A nezřídka se stává, že žena otěhotní až kolem 35. roku nebo i vyššího věku. Nebylo by na tom nic tak strašného, zabezpečená zralá žena s životními zkušenostmi se jistě o dítě dobře postará a většinou i lépe než mladé nezkušené osmnáctileté maminky, které leckdy dávají ještě přednost kamarádkám a zábavě. Nicméně biologické hodiny neoklamete.
Pozor na rizika
Těhotenství v pozdějším věku s sebou bohužel přináší nezanedbatelná zdravotní rizika, a to jak pro matku, tak především pro dítě. Tato rizika by žádná žena neměla podceňovat. Prvním problém nastává již v samotném pokusu o početí miminka. S věkem samozřejmě klesá i schopnost otěhotnět a po 30. roku života se šance na oplodnění snižuje až o 20 %, po 35. roce je to až o 50 %. Kromě nižší šance na otěhotnění se ovšem také snižuje šance na donošení a porod zdravého miminka. S věkem a působením různých škodlivých vlivů se mění kvalita vajíček a snižuje se jejich schopnost zahnízdit se v děloze.
Nezbytná vyšetření
Do 35. roku ženy se provádí všechny testy stejné jako u mladších matek, po 35. roku se avšak v 13. týdnu těhotenství přidává vyšetření pomáhající odhalit například Downův syndrom. Pomocí aminocentézy prováděné mezi 15. a 18. týdnem gravidity se mohou odhalit jiné vrozené vývojové vady. Vyšší věk ženy může znamenat zvýšené riziko potratů, těhotenské cukrovky či toho, že se dítě narodí s podváhou nebo dýchacími potížemi. Se vzrůstajícím věkem se také zvyšuje pravděpodobnost mimoděložního těhotenství, které s sebou přináší další komplikace.
Těhotenství v 35 letech není tabu
V případě toho, že uvažujete o dítěti v pozdějším věku je dobré prokonzultovat váš zdravotní stav se svým gynekologem a probrat s ním případná rizika. V případě plánovaného těhotenství nezapomeňte ani na zdravý životní styl, který by měl zahrnovat pestrý a vyvážený jídelníček, aktivní pohyb, minimum stresu, absenci kouření i alkoholu. Abyste zároveň podpořily šanci na otěhotnění, nezapomeňte tělu dodávat i potřebné živiny jako například macu peruánskou, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou či železo. Stejně i čaj pro ženy nad 35 let který zvyšuje plodnost žen ve vyšším věku. Tyto a další cenné látky můžete organismu dodat i prostřednictvím komplexních doplňků stravy na podporu plodnosti.