Zázvor lékařský
Zázvor lékařský
Latinský název: Zingiber
imunita, krevní oběh, srdce, ženské problémy, nevolnost
Původ
Zázvor lékařský pochází z jižní Číny a Indie. Zpočátku se používal k dochucování různých jídel, ale později přišli i na jeho využití v lékařství. Pozitivní účinky tohoto blahodárného kořene jsou tak známy již po celá staletí a postupně se rozšířil do Evropy a celého světa.
Charakteristika
Zázvor je kulturní rostlina. Má hrubý dužnatý světlehnědý kořen, z něhož každý rok vyrůstají štíhlé stonky, vysoké až 1,5 m. Ze stonků vyrůstají v soukvětích žlutofialové květy a plodem je mnohosemenná tobolka.
Sbíraná část
Na léčebné účely a konzumaci se sbírá aromatický oddenek (kořen), který se používá čerstvý, sušený, kandovaný nebo konzervovaný.
Účinky
Zázvor lékařský má pozitivní vliv na obranyschopnost organismu, tlumí množení bakterií a virů, zvyšuje imunitu, používá se v prevenci proti chřipce, nachlazení, rýmě, zánětu průdušek i respiračních onemocněních, zmírňuje bolest v krku, při zvýšené teplotě podporuje pocení, usnadňuje vykašlávání , tlumí bolesti v krku i hlavy.
Je také nápomocný při špatném trávení, urychluje metabolismus živin, stimuluje chuť k jídlu, podporuje tvorbu slin a trávicích šťáv, tlumí nevolnost na zvracení, tlumí střevní křeče, působí proti nadměrné plynatosti, zastavuje průjem i břišní koliky, a pro své antiseptické účinky je nápomocný i při střevních virózách. Rovněž odstraňuje žaludeční kyselinu, takže zmírňuje pálení žáhy.
Zázvor ženám pomáhá se ženskými problémy, přičemž tlumí menstruační bolesti, těhotným ženám pomáhá v ranních stádiích těhotenství při ranních nevolnostech a ženám v období klimakteria zmírňuje bolesti hlavy.
Zázvor také pozitivně působí na krevní oběh a srdce, snižuje krevní tlak, snižuje vysoký cholesterol, působí jako prevence proti srdeční mrtvici, pomáhá se srážlivostí krve a zlepšuje její průtok. Doporučuje se i při léčbě artritidy a revma, protože má protizánětlivé a analgetické účinky, takže tlumí bolest při zánětech kloubů.
Tento kořen také zmírňuje bolest hlavy, zklidňuje bolesti zubů a pomáhá při kinetóze (žaludeční nevolnost během cestování). Také detoxikuje organismus, urychluje metabolismus a napomáhá s hubnutím, přičemž pomáhá spalovat kalorie a zlepšuje činnost jater. Během užívání zázvoru se dokonce zjistilo, že obsažené látky pomáhají zpomalit, či v některých případech zastavit, růst rakovinoných buněk.
Zázvor dokonce odbourává stres, nervozitu, snižuje paniku a působí uklidňujícím dojmem. Má také vazodilatační efekt, což znamená, že zlepšuje prokrvení končetin a tím prohřívá celé tělo.
Upozornění
Zázvor třeba užívat v rozumné míře. Nepreračujte denní dávku, která představuje maximálně 4 gramy čerstvého a 1 gram sušeného. Zázvor by vůbec neměly užívat děti do tří let a stejně není vhodný ani pro diabetiky či lidi, kteří mají žlučové kameny. Ti, kteří trpí žaludečními problémy, užívající léky proti srážlivosti krve nebo překyselení žaludku, by se o jeho konzumaci měli poradit s lékařem. V těhotenství je možné jej užívat v malých či mírných dávkách. Neměl by se užívat nalačno, protože může způsobit zažívací potíže, zejména při dvanáctníkových a žaludečních vředech.
Kontraindikace
Při překročení průměrné denní dávky se mohou objevit kontraindikace, jako například průjem, nevolnost, závratě, zvracení, střevní potíže, zhoršené dýchání či bušení srdce.