Yzop lékařský
Yzop lékařský
Latinský název: Hyssopus officinalis
antibiotikum, klimakterium, trávení, kašel
Původ
Yzop lékařský pochází z oblasti středomoří. Pro pěstování jsou nejvhodnější sluneční polohy, přičemž se mu velmi daří v lehčí vápenité půdě. Je nenáročný na pěstování, rozmnožuje se semeny a v záhoně se poměrně rychle rozrůstá. Už v Bibli se tato rostlinka označuje jako malý zázrak, který měl schopnost léčit malomocné.
Charakteristika
Yzop lékařský je vytrvalý polokeř, který roste do výšky 40 až 70 cm. Má tenkou, bohatě větvenou lodyhu. Listy jsou tmavozelené, úzké a po stranách žláznaté. Malé modré květy vyrůstají v klasovitých soukvětích na vzpřímených stoncích. Plodem jsou vejčité trojhranné tvrdky. Celá bylinka je aromatická a svým vzhledem a vůní přitahuje včely a motýly. Yzop nemá rád zimu a dlouhodobě mokrou půdu.
Sbíraná část
Tato rostlinka kvete od července do září, kdy se také sbírá kvetoucí nebo odkvétající nať, většinou dvakrát do roka. Sbírá se za suchého počasí, přičemž se seřezávají 30 cm dlouhé měkké olistěné části. Bylinka by před zazimováním měla mít výšku 12 až 15 cm, aby během zimy nezamrzla.
Účinky
Yzop lékařský obsahuje třísloviny, flavonoidy, silice, bílkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu, sodík, éterické oleje a je bohatý na vitamín C. Je vhodný na přípravu čajů, které pomáhají v období častého nachlazení. Tlumí kašel, pomáhá při léčbě průdušek, uvolňuje zahlenění, usnadňuje vykašlávání, zároveň omezuje suchý kašel a léčí bolesti v krku. Eliminuje i projevy alergií a astmatu. Také působí jako přírodní antibiotikum, takže pomáhá při zánětech horních cest dýchacích (zánět průdušek), zároveň působí i dezinfekčně, potlačuje záněty močových cest a jako kloktadlo se používá ke zmírnění zánětů ústní dutiny a hltanu. Jelikož má i močopudný účinek, odstraňuje nadbytečnou vodu z těla, čímž pročišťuje ledviny a močové cesty. Celkově yzop podporuje obranyschopnost těla a normalizuje krevní tlak.
Ženám pomáhá při bolestivé menstruaci tak, že tlumí nepříjemné bolestivé křeče, a rovněž působí v období klimakteria, přičemž zmírňuje nadměrné pocení.
Ve formě obkladu ulevuje od svalových bolestí i otoků způsobených bodnutím hmyzu, působí proti revmatismu, a díky svým zklidňujícím účinkem působí proti splínu, pomáhá od zvýšené nervozity, vypětí a úzkosti.
Yzop lékařský má pozitivní vliv i na trávicí činnost. Podporuje trávení, podporuje funkci žaludku, působí proti nadýmání, pomáhá při chronických střevních katarech, tlumí bolesti žaludku, odstraňuje záněty a infekce z trávicího traktu, odstraňuje nechutenství a stimuluje chuť k jídlu. Bylinka voní příjemně aromaticky a má trpce kořeněnou chuť.
V kuchyni se používá jako koření na dochucení těžších masitých jídel, omáček, polévek, brambor, zeleniny, jídel z luštěnin či salátů.
Upozornění
Yzop lékařský by neměly užívat těhotné ženy. Nepřekračujte doporučenou denní dávku této bylinky.
Kontraindikace
Při překročení denní doporučené dávky mohou nastat kontraindikace jako křeče, otok, vyrážky a podobně. Dosud není známa žádná nesnášenlivost yzopu lékařského s látkami jiných léčiv. Stejně nebyly dosud zjištěny ani žádné vedlejší účinky vyplývající z užívání této léčivé rostliny s jinými léky.