Voňatec vejčitý (Muira puama)

Voňatec vejčitý (Muira puama)

Latinský název: Ptychopetalum olacoides

sexuální poruchy, neplodnost, psychické problémy, deprese, poruchy nervové a trávicí soustavy, revma, infekční střevní porucha, menopauza, bolestivá menstruace, Alzheimerova choroba

Původ

Léčivé účinky exotického voňatce vejčitého byly mezi jihoamerickými domorodými kmeny známé již před stovkami let. Původně pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z oblasti Brazílie a Amazonie, odkud se, přibližně v roce 1930, rozšířil do Evropy a postupně i do celého světa. Odpradávna je známý hlavně jako přírodní afrodiziakum a nervové opium, které pomáhá při zvýšení plodnosti a dosažení psychické pohody.

Charakteristika

Voňatec vejčitý je strom nižšího vzrůstu dorůstající výšky přibližně 5 metrů. Má malé, přibližně 2x3 cm velké listy a bílé, zcela maličké květy. Jejich typickým znakem je výrazná jasmínová vůně šířící se kolem celého stromu. Kořen je tuhý a vláknitý, pokrytý tenkou kůrou a zároveň bez jakékoliv aroma.

Sbíraná část

Za účelem dosažení žádoucích léčivých účinků se sbírá hlavně kořen, který je plný aktivních látek. Kromě něj se využívá i kůra nebo stonky této exotické rostliny.

Účinky

Voňatec vejčitý se primárně používá jako afrodiziakum a pomáhá v případě sexuálních poruch. Mužům pomáhá s léčbou erektivní disfunkce a neplodností, u žen zase pomáhá při zvýšení sexuální citlivosti, a tím i zvýšení chuti na sex.

Významné jsou i uklidňující účinky voňatce vejčitého, které dokáží zmírnit pocit nervového vyčerpání a navodí pocit pohody, klidu a duševní rovnováhy. Je však třeba dbát na maximální důslednost při dodržování správného dávkování. V opačném případě se léčivé účinky rostliny buď nedostaví, nebo se v případě podání vyšší dávky může dostavit zcela opačný efekt, kterým je v tomto případě hyperaktivita, pocit neklidu či dokonce poruchy spánku.

Příznivé účinky voňatce vejčitého se projevují i ve zlepšení kognitivních funkcí a krátkodobé paměti, stejně jako i ve zvyšování koncentrace.

Mimo jiné pomáhá i při poruchách nervové soustavy, a to konkrétně tím, že ji nejen regeneruje, ale také snižuje rozklad acetylcholinu v oblasti nervových zakončení. Právě díky této vlastnosti dokáže alespoň částečně pomoci při léčbě Alzheimerovy choroby.

Pro ženy je skvělým lékem zejména v období menopauzy, kdy pomáhá při vyrovnávání návalů horka a zimnice, a zároveň pomáhá při udržení psychické pohody v tomto náročném období. Jeho příznivé účinky pomáhají i v případě bolestivé menstruace, kdy zklidňuje vnitřní prostředí ženských pohlavních orgánů a tlumí nepříjemné a bolestivé křeče.

V neposlední řadě dokáže účinně čelit i revmatickým bolestem, pomoci při léčbě infekčních střevních onemocnění, svalové paralýzy, poruchách trávicí soustavy a zažívacího traktu, či dokonce zmírnit výsledek vypadávání vlasů u mužů.

Upozornění

Užívání léčivého extraktu voňatce vejčitého je téměř vždy bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Ve světě medicíny však tato rostlina není velmi známou a prozkoumanou, proto je třeba být při užívání opatrný. Užívání by se však rozhodně měly vyhýbat těhotné a kojící ženy, pro které je tato rostlina vysloveně nevhodná.

Kontraindikace

Přestože vedlejší účinky se při dodržování správného dávkování neprojevují, ojediněle se však mohou vyskytnout. Jedná se o vliv na srdeční činnost a zvýšení krevního tlaku. Kromě toho může vlivem působení na pohlavní orgány způsobit nadměrné zvýšení chuti k jídlu či projevy hyperaktivity.