Vitex jehněčí
Vitex jehněčí
Latinský název: Vitex agnus castus
hormonální a menstruační poruchy, neplodnost, menopauza, mentální zdraví, psychika
Původ
Vitex jehněčí je známý v Evropě pro své léčivé účinky již několik století. Původem je z teplejších zemí Evropy. Roste ve středomoří, malé Asii až po Kavkaz. Už v antice byly známy účinky této rostliny na ženské potíže. Rostlina byla zasvěcena bohyni Héře. Ve starověkém Římě rostlina symbolizovala mravní čistotu. Mniši rozšířili drmek obecný ve střední Evropě, svá jídla kořenili rozemletými semeny, aby potlačili pohlavní pud a mohli dodržovat celibát. Listy a květy se rozhazovali na cestu, po které novici vstupovali do kláštera.
Charakteristika
Vitex jehněčí, nazývaný také mnišské koření, je rozvětvený keř nebo strom, který může dorůst až do 6 metrů. Má opadavé dlouhé štíhhlé listy, vespod bílé, které po odumření černají. V období kvetení se vyznačuje klasy fialových kvítků.
Sbíraná část
Pro účely přírodní medicíny se sbírají a využívají plody dozrávající na podzim. Červené plody se následně suší a mohou se využít například k přípravě silně aromatického čaje.
Účinky
Primárně se rostlina používá při menstruačních a hormonálních potížích, neplodnosti, klimakterických potížích, ovlivňuje však i pokožku, akné, mentální zdraví, psychickou pohodu, také pomáhá při nachlazení a poruchách trávení, ale působí i proti bakteriím a houbám.
Ačkoli bobule neobsahují žádné hormony nebo látky hormonům podobné, povzbuzují hypofýzu k tvorbě ženského hormonu progesteronu. V těle tedy působí podobně jako některé ženské hormony, čili zvyšuje hladinu progesteronu a snižuje hladinu prolaktinu, hormonu, který především reguluje tvorbu mléka v prsních žlázách. Vitex jehněčí obnovuje hormonální rovnováhu a tím mírní potíže spojené i s premenstruačním syndromem, jako je podrážděnost, pocit nadýmání, deprese, a také zmírňuje bolesti a citlivost prsou.
Jelikož Vitex jehněčí způsobuje u žen snížení prolaktinu a testosteronu, má vliv i na zlepšení ovulace, podporuje tvorbu žlutého tělíska pomocí vlivu na hormonální hladinu, a tím řeší problémy s neplodností. Chcete-li podpořit šanci na otěhotnění, je dobré užívat Vitex jehněčí v druhé polovině cyklu, tedy od začátku ovulace až po menstruaci. Také pomáhá donosit děťátko, takže ho mnohé ženy užívají jako prevenci proti spontánnímu potratu.
Užívání této rostliny rovněž pomáhá ženám zmírnit příznaky menopauzy jako jsou návaly horka, zvýšené pocení, bolesti hlavy, napětí v prsou s bolestí, křeče v oblasti vaječníků, nafouknuté břicho, úzkost, deprese či nepravidelný menstruační cyklus.
V souvislosti s Vitex a jeho účinky, je třeba zmínit i jeho pozitivní vliv na negativní jevy související s mentálním zdravím. Byly dokonce potvrzeny i studie, které dokazují jeho vliv na zmírnění úzkosti či deprese. Rovněž pomáhá i zmírnit podrážděnost, ba dokonce působí proti migrénám a častým změnám nálad, což jsou typické projevy související s hormonální nerovnováhou.
Kromě účinků zaměřených na ženy a jejich hormony, má Vitex jehněčí vliv i na další problémy. Pomáhá například i při nachlazení, problémech souvisejících s bakteriemi nebo houbami, příznivě působí na výskyt akné, nafouklé bříško, a pomáhá také při problémech se žilami, takže řeší i problém studených končetin.
Upozornění
Díky tomu, že Vitex snižuje hladinu testosteronu, není vhodný pro muže, protože zároveň snižuje libido a plodnost. Ženy by Vitex neměly užívat během těhotenství, kojení, nebo užíváte-li hormonální léky, které obsahují progesteron nebo se řadí mezi orální kontraceptiva.
Kontraindikace
Tato rostlina je všeobecně dobře snášena, ale výjimečně se mohou objevit nežádoucí nebo vedlejší účinky, jako například sucho v ústech, nevolnost, kopřivka, bolest hlavy, kožní problémy.