Ultrazvuk dítěti neškodí

O rizicích amniocentézy (odběr plodové vody) během těhotenství nebo výhodách a nevýhodách opakování krevního testu diskutuje široká veřejnost stále. Oproti těmto tématům je ultrazvuk, který pomáhá dítě pozorovat, skutečně neškodný. Nemělo by se s ním ale určitě přehánět.

Nastávající rodiče se nemusí bát, že by jejich nenarozené dítě mohl poškodit ultrazvuk.
Samozřejmě, ultrazvuk má být prováděn jen pro léčebné účely, a nikoliv jako tzv. dětská televize na přání rodičů.

Vyšetření ultrazvukem v těhotenství by měl provádět pouze lékař s příslušnou kvalifikací.
Pomocí ultrazvuku mohou lékaři přesně určit nebo vyloučit abnormality u dětí už velmi brzy. Jako součást prenatální péče, má každá těhotná žena podstoupit tři ultrazvukové vyšetření. První podstupuje žena mezi 11. - 13. týdnem těhotenství, druhý ultrazvuk probíhá mezi 18. - 22. týdnem a třetí v rozmezí 30. - 32. týdne. Každé další vyšetření ultrazvukem je individuální a je na lékaři, kdy ho určí jako potřebné.

Účinek ultrazvuku

Ultrazvuk svým obrazem a zvukem představuje drastický odklon od přirozeného umění porodní asistentky, která zkoumá porod přirozenými smysly. Přesto je pro lékaře nepochybně velkou nutností.

Technické účinky tohoto zařízení zajišťuje tzv. CTG (cardio - toco - graf), který monitoruje činnost a tlukot srdce a ultrazvukový přístroj, který slouží k zobrazení diagnózy pomocí obrazu.

Škodlivost ultrazvuku

Potvrdit nebo vyvrátit skutečnou škodlivost ultrazvuku se s jistotou nedá. Samozřejmě, že každé záření způsobuje narušení živých buněk, ale je to jen při nadměrném nebo velmi dlouhém používání. Míra záření během těhotenství nebo při porodu je sto- až tisícinásobně nižší. Navíc se ultrazvukové vyšetření provádí u těhotných žen několik desítek let a dosud se nepotvrdily žádné fatální následky.

V minulosti sice jistá zahraniční studia zveřejnila výsledky výzkumů, které informovaly o vyšším výskytu dětí - leváky nebo dokonce dětí s nižšími intelektuálními schopnostmi. Po letech se výzkumy zopakovaly a nepotvrdily tyto výsledky a to i přesto, že se už ultrazvuk využíval mnohem více.

4D záznam. Velkým trendem dnešního života je nechat si vyhotovit foto z ultrazvuku, hlavně při prvním zjištění, že je žena těhotná. Pochlubit se obrázkem s malou "fazolkou" je nádherný pocit. Úplnou novinkou už nejsou ani 3D snímky z ultrazvuku, který poskytuje budoucím rodičům téměř hotovou fotografii jejich děťátka.

Nejnovější ultrazvukovou metodou je 4D zobrazení, kdy se k obrazu přidává i reálný čas. To znamená, že můžete vidět jak Vám Vaše dítě například mává nebo se usmívá. Pro rodiče je to nádherný zážitek.