Tymián obecný

Tymián obecný

Latinský název: Thymus vulgaris

trávení, ledviny, revma, zánětlivé onemocnění

Původ

Tymián obecný pochází ze Středomoří a nejvíce se mu daří v teplejších oblastech. Z jihu se postupem času dostal i do severnějších částí Evropy. Má rád lehkou, písčito-hlinitou, kyprou půdu s dostatečnou dávnkou humusu a není náročný na živiny. Roste ve volné přírodě, na loukách i rumištích a pěstuje se i v bylinkových zahrádkách doma v květináčích. Staří Egypťané používali tymiánovou silici na mumifikaci těl. Řekové ji pěstovali jako medonosnou rostlinu, používali ji na osvěžení, pálili v kadidlech ve svatyních a dokonce se dostala i do řeckých bájí.

Charakteristika

Tymián obecný známe zejména pod lidovým názvem tymián. Je to vytrvalá bylina, rozvětvený polokeřík, který roste do výšky 30 cm. Má dřevnaté větvičky s drobnými, elipsovitými lístky. Květy vyrůstají v paždí listů a jsou bílé či fialové. Plodem tymiánu jsou tvrdky.

Sbíraná část

Sbírá se celá nať od června do září, kdy tymián kvete, protože tehdy má nejvyšší obsah aromatických látek. Sbírá se ráno během suchého počasí. Při sklizni necháme výhonek asi tak 10 cm nad zemí, aby se dále mohl rozvětvovat.

Účinky

Tymián obecný pomáhá při zánětech trávicího traktu, harmonizuje střevní mikroflóru, působí proti plynatosti, ulevuje při průjmech, odstraňuje střevní a jiné parazity v těle. Má protizánětlivé účinky, takže pomáhá likvidovat bakterie a plísně, léčí téměř všechny typy zánětů. Pomáhá eliminovat nepříjemný zápach z úst a posiluje dásně. Také má močopudný účinek, pomáhá při infekcích močových cest a močového měchýře a působí proti zadržování tekutin v těle.

Tymián je jednou z nejstarších antibiotických léčiv, pomáhá při nachlazení přičemž tlumí silný kašel, rozpouští hleny, ulevuje při bolestech v krku, odstraňuje záněty horních cest dýchacích, působí proti chřipce, pomáhá také při bronchitidě, infekcích s horečkou, černém kašli a zánětu průdušek.

Bylinka jako diuretikum přináší úlevu při revmatismu, artritidě a dně, a také působí proti bolavým kloubům a svalům po fyzické zátěži.

Tymián obecný se už po staletí nazývá kořením žen, protože pomáhá ulevit od menstruačních křečí. Zlepšuje prokrvení, napravuje krevní oběh a také pomáhá při chudokrevnosti.

Tymián lze podávat i dětem jako odčervovací prostředek, pomáhá při nespavosti a díky jeho dezinfekčním účinkem se nazývá i penicilinem pro chudé. Své uplatnění tymián nachází i v kosmetice, parfémech i zubních pastách, a také léčí akné.

Tato bylinka nechybí ani v žádné kuchyni, je skvělou bylinkou určenou k aromatizaci těstovin, polévek, omáček či mas.

Upozornění

Tymián by mohl být nebezpečný pro těhotné ženy a lidi s poruchami srdce. O jeho užívání se předem poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Kontraindikace

Dosud není známa žádná nesnášenlivost tymiánu s látkami jiných léčiv. Stejně nebyly dosud zjištěny ani žádné vedlejší účinky vyplývající z užívání této léčivé rostliny s jinými léky.