Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná

Latinský název: Hypericum perforatum

antidepresivum, ženské problémy, klimakterium, nervový systém, močové problémy

Původ

Třezalka tečkovaná je rozšířená téměř po celém světě, ale velmi se jí daří v Evropě. Roste na suchých půdách, na loukách, svazích, pastvinách, okrajích chodníků, cestiček, lesů, na slunných stráních i mezích. Pro růst vyžaduje propustnou půdu, slunné stanoviště nebo polostín. Už od nepaměti se používá jako lék. Třezalka je prastará kultovní rostlina, která je opředena mnoha pověrami a mýty. Aby si bylinka zachovala svou magickou moc, musela se sbírat na sv. Jana, což jí dalo přesdívku svatojánská tráva. V minulosti také věřili, že odpuzuje zlo. V antickém Řecku ji používali i na léčení různých onemocnění, dokonce i při uštknutí jedovatým hadem.

Charakteristika

Třezalka je vytrvalá bylinka, která dorůstá do výšky někdy až 90 cm. Má tuhou, přímou, rozvětvenou lodyhu. Listy jsou podlouhlé a poseté drobnými tečkami, což jsou vlastně malé žlázy obsahující červený olej. Na stoncích kvetou žluté květy, které po rozmačkání změní barvu na krvavě červenou. Plodem rostlinky jsou tobolky.

Sbíraná část

Rostlinka kvete od června do září. Sbírá se nať nebo kvetoucí vrcholky za slunečného počasí, kdy je třezalka v plném květu. Suší se při teplotě maximálně do 35 stupňů, aby se zachovala barva. Usušená bylinka se skladuje v tmavých, vzduchotěsných nádobách.

Účinky

Třezalka obsahuje účinnou látku hypericin, který podporuje dýchání buněk a tím zlepšuje látkovou přeměnu a prospívá všem orgánům v těle. Rostlinka se používá jako účinné antidepresivum. Pomáhá při úzkostných stavech, depresích, stresu, melancholii, tlumí hysterické záchvaty, působí proti chronické únavě, odtraňuje nespavost a potlačuje pocity strachu. Působí také pozitivně na nervový systém, pomáhá při zánětech trojklanného nervu, odstraňuje všechny záněty nervů, působí při nervové slabosti, je masážním prostředkem proti svalovým bolestem. Pomáhá i při neuralgických bolestech, i při fibróze, revmatologické bolesti či ischiasu.

Bylinka rovněž pomáhá i při ženských potížích. Upravuje nepravidelnou menstruaci, podporuje správnou funkci ženských orgánů, léčí gynekologické záněty, ženám v období klimakteria harmonizuje hormonální výkyvy, které mohou způsobovat podrážděnost a úzkost, a pomáhá také při gynekologických problémech spojených s úbytkem hormonů.

Třezalka léčí i játra, žlučník, vředy, překyselený žaludek, pomáhá i na srdce, celkově zlepšuje krevní oběh, účinně pomáhá při potížích s cévami a v neposlední řadě má pozitivní vliv na močové cesty. Používá se při pomočování dětí, a také pomáhá proti průjmům, žaludečním křečím, léčí bolesti břicha, koliky a je nápomocná i při zažívacích potížích. Léčí chronické obstrukce plic, jako kloktadlo pomáhá při zánětech sliznic hrdla a ústní dutiny.

Zevně se třezalka používá k hojení otevřených ran, zraněné pokožky, při zarudnutí, vředech, popáleninách, modřinách, opařeninách, tumorech, zapálených prsech a jiných kožních onemocnění. Také zklidňuje suchou, podrážděnou pokožku a používá se i ke zmírnění spálené pokožky od slunce.

Upozornění

Třezalku by neměly užívat těhotné a kojící ženy. Také lidé, kteří mají světlou pokožku a jsou fotosenzitivní by se měli této rostlince vyhýbat . Její užívání a vystavení se slunci jim může způsobit alergické reakce, spálení, puchýře na kůži a hrozí jim dermatitida. Pozorně čtěte příbalové letáky svých léků, protože v kombinaci s třezalkou mohou mít interakci. Třezalka snižuje koncentraci digoxinu, cyklosporinu, warfarinu, amitriplinu, theophylinu, antiepileptik a simvastatinu. Rovněž může interagovat I s předepsanými psychiatrickými léky a může způsobit problémy i při anestezii, takže se jí vyhýbejte před operacemi.

Kontraindikace

Jelikož je třezalka fotosenzitivní může způsobit na pokožce popáleniny a puchýře.