Tipy pro muže: Jak přežít její těhotenství?

Nikdo neříká, že to budete mít jednoduché. Jakmile otěhotněla, začínáte mít celkem oprávněně pocit, že Vám ji někdo vyměnil. Víte, jak se podepíše její těhotenství na Vašem vztahu a na co se musíte připravit?

Ať chcete nebo ne, těhotenství a porod jsou zkrátka výhradně ženskou záležitostí a i kdybyste byl ten najchápavejší partner na světě, ona vám nikdy neuvěří, že víte, jak se cítí. Připravte se proto na to, že právě toto bude její hlavní argument, při všech hádkách, které spolu absolvujete. A že jich bude požehnaně.

Ovšem na druhé straně je třeba přiznat, že má pravdu. Můžete o tom mluvit. Můžete projevovat zájem. Můžete projevovat porozumění a dokonce se můžete pokusit přečíst i některou z těch nezáživných knížek, které si nakoupila. Ale jakmile se ocitnete tváří v tvář špinavým plenkám a absolvujete osmou probdělou noc, budete stejně bezradní. Přesto existuje celá řada kroků a věcí, které můžete podniknout a podpořit tak svou těhotnou partnerku. Pokud ne hned, tak minimálně poté, co se jí vyrovná hormonální hladina, Vám za to bude vděčná.

1. Naslouchejte jí

Ano, samozřejmě je těžké udržet kamennou tvář, když Vám už třetí hodinu detailně líčí otoky svých nohou, zvlášť když víte, že zítra bude na programu dne tvrdnutí břicha. Ale pokuste se to vydržet. Je normální, že jsou těhotné ženy úzkostlivější a přecitlivělé. Ostatně Vy byste také byli, kdyby se uvnitř Vás vyvíjel tvor, za kterého byste měli plnou odpovědnost. Projevte pochopení a seberte všechny zásoby trpělivosti, které jste si za poslední léta shromáždili. Budou se vám hodit.

2. Projevujte zájem

Každý člověk pochopí, že nemáte každý den náladu rozebírat, co asi Váš potomek právě dělá v jejím břiše, jak je velký a po kom asi bude mít oči. Každý, kromě vaší partnerky. Ničím si nešplhnete více, než projeveným zájmem. Zvyšte svou frekvenci hlazení jejího břicha, mluvte na něj (ačkoli vám to připadá šílené) a naslouchejte mu.

3. Přiznejte svůj strach

I když je to pro vás oba nová situace, je jasné, že ona je na vypořádání se s ní mnohem lepší než Vy. Je normální, pokud se cítíte nejistý a nevíte, co dělat. Budete dobrý otec? Narodí se dítě s deseti prsty na rukou a dvěma nohama? Zvládnete uživit celou rodinu? Klidně jí své obavy přiznejte a zeptejte se, čím můžete být užiteční. Pokud se jí navíc dokážete přiznat se svou zmateností a obavami, získáte cenné body navíc.

4. Skládejte jí komplimenty

Každá žena si od jisté fáze svého těhotenství připadá jako velryba (ponechme stranou či i tak vypadá) a cítí se velmi neatraktivní. Její štíhlé pružné tělo zmizelo v propadlišti dějin a zůstala jí jen obrovská bolavá prsa a ohromné břicho, které jí brání v jakémkoliv rychlejším pohybu. Právě teď je však velmi důležité, abyste jí dali najevo, že je pro Vás i tak přitažlivá. Kromě toho, že ji tím potěšíte, možná se Vám podaří předejít i emočním výlevům na téma: ty mě už nemáš rád.

5. Naučte se jí ulevit

Bude se Vám to hodit nejen při těhotenství, ale i při porodu. Uvědomte si, že její tělo teď reaguje jinak, než jste byli zvyklí a je třeba k němu znovu objevit nový klíč. Nechte si ukázat jaké doteky a jaké masáže jí dělají dobře a naučte se je praktikovat.

6. Nenechte ji v tom

Je dost možné, že než otěhotněla, byla schopna sníst půl kila tlačenky, zapít to dvěma pivy a navrch si dát sáček chipsů. Ale v zájmu zdraví vašeho společného potomka se těchto radostí vzdala. Pokud odmítnete změnit své stravovací návyky a stále se před ní budete cpát majonézovými saláty, je dost pravděpodobné, že ji to za chvíli přestane bavit. Zapřete se a následujících devět měsíců jezte alespoň doma zdravěji, kromě toho - smažený sýr si můžete dát na obědě v práci, aniž byste tím někoho provokovali.

Těhotenství je něco nového pro Vás oba, je to stav, kdy každý měsíc přináší nové momenty ale i otázky. Kniha "Průvodce ženy jiným stavem" je ideálním společníkem pro Vaši partnerku ale i pro Vás. Autoři této knihy Vám ukážou, jak si čekání ale i příchod Vašeho vytouženého děťátka co možná nejvíce zpříjemnit.