Těhotné ženy jsou sexy

"Pokud jste těhotná, jste ženštější, a ženskost je sexy," řekla supermodelka Heidi Klum v létě pro anglický časopis "Arena". Ženy jako Heidi Klum nebo Claudia Schiffer a Verona Poth v médiích zajistily, že pro mnoho žen jsou změny na jejich těle méně znepokojující. Naopak křivky na břiše je dělají atraktivními.

Tento vývoj by měl také těšit gynekology a porodní asistentky. Nezřídka vytváří změněné tělo pro těhotnou ženu psychické problémy. "Tyto změny by neměly být považovány jako negativní, ale jako úžasný, jedinečný zážitek a pocit," říká Stefanie Schultke. Porodní asistentka z Potsdam je sama matkou jedné dcery.

Nejviditelnější změny představuje v těhotenství tělesná hmotnost. Nejběžnější je v průběhu těhotenství přibrat 9 až 14 kilogramů. V některých případech může vést velké zvýšení hmotnosti ke vzniku onemocnění. "Pokud žena ve vyšším věku přibere příliš mnoho, může to vést k těhotenské cukrovce," říká Stefanie Schultke.
Větší váhový přírůstek zejména na břiše ženy, přináší větší zátěž pro záda. Proto je vhodné v těhotenství absolvovat těhotenské cvičení na posílení páteře a zádových svalů, a to v různých předporodních kurzech nebo doma.

Stefanie Schultke varuje před zvyšujícím se příjmem kalorií. "Dodatečný přísun by měl být pouze v posledním trimestru těhotenství. Představuje asi jeden obložený chléb za den navíc," vysvětluje. Většina žen se však řídí tím, že musí jíst dobře a hodně. "Měli byste upřednostňovat zdravou, pestrou stravu, konzumovanou vícekrát denně a v menších porcích," říká porodní asistentka. Kromě toho musí mít nastávající maminky dostatek pohybu. "Každodenní chvilka cvičení není pro těhotné ženy škodlivá," potvrdila Stefanie Schultke.
Převládajícím rysem těhotenství je kromě rostoucího bříška i zvýšení objemu prsů. Důvod spočívá ve zvětšených mléčných žlázách, které se postupně naplňují mateřským mlékem.

Rovněž dochází i ke změně stavu pokožky. Vzhledem k zadržování vody a tuku, je kůže měkčí. Mnoho žen se cítí příjemněji. Na rozdíl od nepopulárních strií, které se vyskytují přibližně u poloviny všech nastávajících matek. "To, zda se objeví, záleží na stavu pojivové tkáně. V případě, že je měkké, strie se objeví ať už speciální krémy používáte nebo ne", říká porodní asistentka.

Mnoho žen má během těhotenství viditelnější žíly pod kůží, a to zejména v oblasti hrudníku. Na vině je zvýšení objemu krve - v některých případech až o jeden a půl litru. Proto srdce pumpuje ještě rychleji, čímž se snižuje množství kyslíku přepravovaného v krvi. "Proto jsou těhotné ženy často unavené a často nemají sílu, aby podaly jinak standardní výkon," vysvětluje Stefanie Schultke. Nezřídka mají pak špatnou náladu nebo jsou podrážděné.
Změny nálad během těhotenství mohou mít i psychický původ. V minulosti se hormonální výkyvy těhotných žen často označovaly jako vrtochy. "Nicméně", říká Stefanie Schultke, "nejde jen o hormony, které negativně ovlivňují psychiku žen. Ženy mají strach z trvalé fyzické změny, strach z porodu, bolesti, strach z odpovědnosti a strach z budoucnosti", vypráví o svých zkušenostech porodní asistentka.

V takových situacích je důležité, aby měly těhotné ženy po ruce důvěryhodné osoby, jako např. porodní asistentku, aby zmírnila obavy, ale také pomohla nastartovat radost z příchodu děťátka. "Tyto pozitivní pocity mnoho žen rozvíjí jen mezi sebou, např. při předporodních kurzech v průběhu těhotenství nebo během cvičení," říká Stefanie Schultke. Dobrý pocit je důležitý proto, že psychický stres může být příčinou potratu nebo předčasného porodu, dodává.

Tělesná hmotnost v průběhu těhotenství:

 • V první třetině: téměř žádné přibírání na váze
 • Ve druhém období: do 4 kg
 • V poslední třetině: 5 - 10 kilogramů
 • Celkem je to: 9 - 14 kg

Z toho:

 • Hmotnost dítěte je: 3000-3800 g
 • Zadržená voda v těle: 1000-3000 g
 • Plodová voda: 500 - 1000 g
 • Placenta: 500 gramů
 • Děloha: 1000 - 1500 g (roste během těhotenství 500 až 800 krát)
 • Prsa: 500 gramů
 • Uložené tuky: 1500 - 2000 g
 • Další krevní objem: 1000 až 1500 g